מבלבל מאוד..

שלום,
יש לי, לבני ולבעלי מחסור בויטמין די ואנחנו לוקחים תוספים לפי המחשבון באתר.
יש לי שתי שאלות:
1. רופאת הילדים שלנו אומרת שאין הוכחה חד משמעית שאכן חסר בגופנו ויטמין די ויש לתת לטבע לעשות את שלו. אמרהעוד שעשו ניסוי על ספורטאים שנמצאו עם מחסור בויטמין די ולמרות זאת הכל בסדר איתם...
הדבר שהכי מדאיג אותי הוא שהיא אמרה שלקיחת ויטמין די מעודד את הגוף לייצר תאים סרטניים.
אני מאוד חוששת מכך, אשמח אם תרגיע אותי בנושא...
2. בקופת חולים מכבי רמות הויטמין המינימליות הן 20. במאוחדת הן 25. שכן שלי עשה בתל השומר בדיקות ושם המינימום הוא 32. כששאלתי את הרופאה לפשר העניין היא אמרה שלכל אחד יש מדדים אחרים. אך אני יודעת שכללית יש מדדים אחרים ומכבי ומאוחדת תואמים. האם תוכל להסביר לי את פשר העניין גם לגבי בית החולים אותו ציינתי?

תודה

.

שלום לך,
אותו "הטבע" שעליו מדברת הרופאה השתנה בעשורים אחרונים ומונע מאיתנו חשיפה מספקת לשמש שתייצר בגופנו מספיק ויטמין D. המעבר למכונית הפרטית במקום הליכה לתחנת האוטובוס וחזרה ממנה. קניות בקניונים ובסופרמרקטים במקום קניות בחנויות הרחוב או בשוק. מעבר המשחקים מ"השכונה" לשכונה הוירטואלית שבמחשב, בניה גבוהה, זיהום אויר ושימוש יתר בתכשירי הגנה מפני שיזוף.
ויטמין D היה נוצר גם ב"יד השזופה" של הנהג הנוהג עם חלון פתוח במכונית לא ממוזגת.
אין בידי נתונים. בכל אופן, אין לי ספק שרמת ויטמין D באוכלוסיה הממוצעת לפני 50 שנים הייתה הרבה יותר גבוהה מאשר כיום.
לגבי הספורטאים, לא ברור מה זה "היה בסדר". ייתכן שלא היו חולים או לא הייתה להם בעיה בריאותית אחרת. יש מיליוני אנשים עם חוסר ויטמין D שאצלם "הכל בסדר" אך אף אחד לא יודע לנבא את מצבם בעוד 10 או 20 שנה. מחקרים רבים מראים קשר בין חוסר בויטמין D למחלות מסוימות.
לגבי ויטמין D ומניעת סרטן, אני מציע שתדפיסי לרופאה את המאמרים בקישורים
http://www.cenegenicsfoundation.org/library/library_files/The_Role_of_Vi...
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1470481/

לגבי רמת המינימום הנדרשת, יש אסכולות שונות ויש ויכוח בנושא. אני טוען שב-30ng/ml אנחנו מספיק רחוקים מהגבול העליון (100ng/ml). לכן עדיף 30 ולא 20
גדי

גדי