היי, האם זה נכון שויטמין די שמקבלים בחשיפה של חצי שעה

חשיפה של חצי שעה

שלום אורח,

ראה את הטבלה ב-כמה ויטמין D צריך לקבל. אפשר "לשחק" איתה בקומבינציות שונות של שטח עור וזמני חשיפה. למשל, אם בטבלה מדובר על חשיפה של 25% משטח העור (בערך - פנים, זרועות ורגליים), ב-12.5% חשיפה משטח העור (בערך - פנים וזרועות), יש צורך בכפליים זמן.

יש לזכור את הדברים הבאים:

1. אצל אדם בהיר עור, מגיעה כמות ויטמין די למקסימום תוך כ-20 דקות עד חצי שעה.

2. בכל מקרה - יש להמנע מכוויות.

3. הערכים הרשומים בטבלה הם הערכה גסה בלבד כי יש גורמים רבים שמשפיעים על ייצור הויטמין כגון זוית הגוף כלפי השמש, גיל האדם ועוד.

4. זמן"מחצית החיים" (מונח פיסיקלי-כימי) של 25(OH)D   - הורמון הויטמין האגור הוא 90 יום לכן אפשר "לאגור" אותו בטווחים של מספר שבועות ואפילו חודשים.

אז זה נכון ,

אז זה נכון , אפשר בפעם אחת של חצי שעה לקבל כמות גדולה לזמן של שבועיים כמעט..

זוית הגוף כלפי השמש, בכל מקום בשעה 2:00 יש שמש .. צריך לעמוד במקום מסויים במיוחד?
או כל מקום שיש בו צהוב זה טוב?

זוית השמש

שלום אורח,

יש "נוסחת אצבע" שב20-30 דקות חשיפה מייצר אדם בהיר בצהרי יום קיץ בבגד ים כ-10000 יחידות. לאחר מכן מפסיק ייצור הויטמין והאדם סתם "נצלה".

כדי להסביר את עניין הזוית הכנתי איור.

אפשר לראות את קרינת ה-UVB (הקרינה הגורמת להיווצרות ויטמין D בעור) כשטף חלקיקים שמגיעים בקווים מקבילים מכיוון השמש אותם אנו מכנים "קרניים". באיור אנו רואים אדם עומד ואדם שוכב בזוית של 90 מעלות לכיוון הקרניים. אנו רואים שכמות הקרניים הפוגעות באדם השוכב גבוהה מזו הפוגעת באדם העומד. לכן האדם השוכב ייצר יותר ויטמין D מהעומד.

גדי

הבנתי תודה. אז

הבנתי תודה.

אז אם אתה אומר שבבגד ים בהיר יגיע ל10,000 יחידות , אתה מתכוון גם ללא חולצה.

ז"א שעם חולצה מכנסיים קצרות כמו שציינת איפה שהטבלה .. בחצי שעה בצורה כזאת לא נגיע ל10,000 יחידות.. רק אם זה בלי חולצה..

אז אני מניח שכדי לקבל 10,000 יחידות עם חולצה ומכנסיים קצרים בהיר עור צריך משהו כמו שעה..

אגב זה מאוד

אגב זה מאוד מוזר מה שרשום כאן

infomed.co.il/questions/q_050702_3.htm

 

מחקרים

שלום,

יש מקרים ובדיקות שנעשו שאני מצטט אותם במאמר בטיחות ורעילות של ויטמין D. תסיק בעצמך את המסקנות.

גדי

טעות

שלום,

חשיפה ממושכת מעבר ל20-30 דקות אינה יעילה. לאחר 20-30 דקות לא יהיה ייצור נוסף של ויטמין D באזור החשוף. האזור החשוף "ייצלה". כדי לייצר כמות ויטמין D שזהה לכמות הנוצרת ב50% שטח עור חשוף למשך חצי שעה,  דרושות 2-3 חשיפות בימים שונים של 20-30 דקות כל אחת של 25% שטח עור.

אני רוצה להדגיש שאלה הם חישובי "בערך". צריך לזכור את עקרון זמן החשיפה המקסימלי של 20-30 דקות. לחלק את החשיפה על פני כמה שיותר שטח עור. ולחלק אותה על פני כמה שיותר ימים.

וכמובן שחשוב להתייעץ עם רופא עור שמכיר אותך, סוג העור שלך ופגיעותך.

קראתי בנושא

קראתי בנושא למשל פה ממליצים גם לקחת 2000 יחידות וגם חשיפה לשמש של 10 עד 15 .. http://sns.sheba.co.il/775/ עוד דבר מוזר שקראתי על־פי מחקר שפורסם בארצות הברית, 40 אחוזים מתושבי פלורידה - מדינה שטופת שמש - סובלים מחסר של ויטמין D. גם בישראל, שאינה סובלת ממחסור בשעות שמש, נמצא חסר בשיעור ניכר של הנבדקים הקשר בין צריכת ויטמין D לבין סרטן השד וסרטן המעי הגס דיווחי מחקרים אחרונים בתחום התזונה מצביעים על הקשר בין צריכת ויטמין D לבין הקטנת הסיכון לחלות בסרטן השד וסרטן המעי הגס. החוקרים מצאו, כי צריכה יומית של IU 2000 של ויטמין D יכולה למנוע לפחות מחצית מקרי סרטן השד ולפחות שני שליש של מקרי סרטן המעי הגס. במחקר, שפורסם אלקטרונית ב- The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology מה-30 בינואר 2007, טוענים החוקרים כי מטופלים עם רמה גבוהה של 25-hydroxyvitamin D, היו בסיכון הנמוך ביותר לחלות בסרטן השד וממליצים על נטילה יומית של ויטמין D בכמות של 2000 IU ליום. הם גם ממליצים על שהייה יומית של 10 עד 15 דקות בשמש (כמובן לא לאנשים בהירי עור ורגישים לשמש). במחקר אחר נמצא כי נטילה של ויטמין D מגינה גם מפני סרטן המעי הגס. ויטמין D מצוי במזון שאנו אוכלים ובעיקר בדגים, שמן דגים, פירות ים, כבד, בשר עגל, בקר וחלמון ביצה. כן ניתן למצאו בחלב ובמוצרי חלב המועשרים בוויטמין הזה.

אי דיוקים

פריטי המזון הרשומים שם מלבד שמן דגים מכילים ויטמין D בכמויות זעומות ואי אפשר להגיע לרמה תקינה של ויטמין D מבלי לקחתו כתוסף ו/או חשיפה מספקת לשמש. אפילו דגי סלמון שנחשבו למקור טוב, אינם מקור כל כך טוב כיום. קרא 10 עובדות

יש דבר כזה תוסף

יש דבר כזה תוסף בגלולה של ויטמין של 2000 יחידות?

או שזה הטיפות של 400 יחידות שלוקחים כמה פעמים?

אם לא חסר ויטמין ויש חשיפה , זה לא יכול להזיק לקחת בגלולות?

או שיש ימין שלא נחשפים בכלל, אז אפשר לקחת בגלולות מתי שמתחשק?

2000 יחידות

שלום אורח,

לא ידוע לי על שיווק בארץ של 2000 יחידות. לפי מרשם רופא אפשר לקחת בעזרת טיפות 2000 יחידות. בדוק כמה יחידות מכילה כל טיפה.

אפשר לקנות בחו"ל דרך האינטרנט טבליות של 2000 יחידות

גדי

אז אם לוקחים

אז אם לוקחים טיפות כל טיפה זה 400 יחידות נניח כדי להגיע ל-2000 צריך 5

אפשר פשוט לקחת את זה במכה? או שצריך לפרוס למשך היום את הטיפות שלא כמו מהשמש...

מה שבטוח זה לא יכול להזיק כן?