בדיקת דם

אני בחור בן 23. בשנה וחצי האחרונות נמנעתי כמעט באופן מוחלט מחשיפה לשמש. לא לקחתי שום תוסף. רציתי לעשות בדיקת דם לבדוק כמה המחסור שלי בויטמין D חמור. אבל בשבוע האחרון כל יום השתזפתי בשמש הצהריים חצי שעה עד 40 דקות. הרופא אמר לי שכדי לי לחזור ל"שיגרה" למשך שבוע-שבועיים כי אחרת הבדיקה תהיה מושפעת. אני לא מעוניין לחזור לשיגרה זו כל עוד אני יכול וכל עוד החורף עוד לא ממש כאן. האם יש צדק בדבריו של הרופא? האם למרות המחסור הגדול הבדיקה תצא כביכול תקינה?

.

שלום אורח,

זמן מחצית חיים של 25(OH)D  הוא כשלושה חודשים. לכן אי חשיפה לשמש במשך שבוע-שבועיים לא תשפיע באופן מהותי על ריכוז ההורמון בדם. 25(OH)D  הוא הורמון הויטמין שרמתו נבדקת בבדיקת הדם.

אני בספק אם בתקופה זאת כשהשמש כבר "ברחה" תצליח למלא את המחסור ע"י שיזוף. התייעץ עם הרופא שלך לגבי מינון הויטמין כתוסף לאחר שתראו את תוצאות הבדיקה.

אשמח אם תעדכן אותנו כאן בפורום לגבי המשך המצב שלך.

גדי

הבנתי

אבל מה לגבי השפעת החשיפה עצמה על רמת ההורמון בדם. לפי מה שהבנתי המנגנון הוא שההורמון עובר לדם ישר אחרי החשיפה לשמש ואז מועבר לכל הרקמות בגוף. לכן אם אני עושה בדיקת דם אחרי שבוע אינטנסיבי במיוחד יכול להיות שזה ישפיע על הבדיקה כך שהיא לא תשקף את הרמה בגוף, אלא רק את הרמה הנוכחית בדם שהיא גבוהה (ולא משקפת את המצבור המרוקן ברקמות הגוף עצמן).
יש בכך הגיון?

.

שלום אורח,

ויטמין די הוא "חומר הגלם" לייצור ההורמון 25(OH)D  (הורמון הויטמין) ע"י הכבד. תהליך הפיכת הויטמין להורמון נמשך כשלושה ימים (בממוצע).

גדי

לפותח ההודעה,

לפותח ההודעה, אני גם לא נחשפתי הרבה.. ולפני בדיקה בקיץ נחשפתי שבועיים רצוף..הרבה.. סביר להניח שמדי יום התקבל בין 5000-10000 יחידות ובתוצאה בבדיקה, יצא 15 שהנורמה זה 32 ומעלה.. אין עכשיו שמש, וגם הקצת שמש שיש, לא נראה לי שמייצרת ויטמין ... לוקח כל יום 800 יחידות של מדיטק, הרופא אמר לקחת רק 400............. לא נראה לי שזה יעלה את הרמה בכלל... כמה גלולות של ויטמין אתה מתכוון לקחת? ואם שאלת רופא מה הוא המליץ לך לעשות?