שלום עזרה בבקשה

לאמי היקרה יש PTH 142 (היא 60 עוד מעט) הרופאים המליצו לה לקחת ויטמין די ,שאלתי היא איפה אפשר למצוא בטבע ויטמין כלומר באיזה מזונות?

.

שלום,

ויטמין די אינו נמצא בירקות או פירות. הוא נמצא במעט דגים (סלמון, טונה, סרדינים) אך לא בריכוזים מספקים. שאלתי היא האם ביצעו לה גם בדיקה של 25(OH)D (ההורמון של ויטמין די).

אמנם יש התאמה בין PTH גבוה לחוסר בויטמין די. גם תיקון הרמה של ויטמין די יכול לתקן את הרמה של PTH כי PTH משתתף גם בתהליכי הסידן בגוף. אבל חוסר בויטמין די מאבחנים ע"י בדיקת ויטמין די ולא ע"י בדיקת PTH.

בכל אופן, ויטמין די ניתן לקבל בצורה טבעית ע"י חשיפה מבוקרת לשמש (ראה כמה ויטמין D צריך לקבל). בתקופה זאת של השנה הברירה היחידה המעשית היא לרכוש אותו כתוסף. יש גלולות בחנויות טבע וטיפות בבתי מרקחת. אם אמך סובלת מחוסר משמעותי בויטמין די, עדיף לקחת טיפות במינונים גבוהים (לפי המלצת הרופא). לידיעתך, משרד הבריאות המליץ לאחרונה על 800-1000 יח' ליום לבני 65 ומעלה. לדעתי יש לקחת יותר ובגילאים נמוכים יותר.

גדי

תודה רבה על

תודה רבה על התשובה:=]

שלום רב, אשמח

שלום רב,

אשמח לדעת מהן המלצותיו של משרד הבריאות בנוגע למינון ויטמין די בקרב קבוצות הגילאים השונות.
האם יש מסמך רשמי של משרד הבריאות בנוגע למינון?

תודה מראש
אפרת

.

שלום אפרת,

באתר משרד הבריאות קיים מסמך טבלאות ערכי ייחוס תזונתיים (קובץ doc). אלו הם ערכים שלא יספקו את הרמה הנדרשת בדם. יש על כך מחקרים רבים. קיים ויכוח על המינונים המומלצים, והמינונים המקסימלים המותרים. יש גם ויכוח על הרמה המומלצת בדם. את יכולה לקרוא על בטיחות ורעילות של ויטמין D. אם את יודעת אנגלית, את מוזמנת לקרוא מאמר זה.

גדי