מינון

שלום,
בספטמבר האחרון תוצאת בדיקת הויטמין אצלי היתה- 46.7 nmol/L . מאז אני נוטלת D3 400 בצורה נוזלית 6 חודשים, 10 טיפות ליום.
מזה כשבוע/שבועיים בקושי שיש לי יציאות, ולעיתים רק מעט מימי, ובנוסף בקושי מתן שתן. בימים האחרונים קלטתי שזה מצב כבר לא רגיל ואלך לרופא כמובן אבל בינתיים אשמח לתשובה. האם יכול להיות קשור לאבנים בכליות ? משך הזמן שלקחתי מינון זה הוא יותר מדי?
אגב, לקחתי ויטמין שרשום עליו בנגזרת טבעית ובזמן האחרון (לא זוכרת אם שבוע/שבועיים כזמן העצירות) החלפתי לרגיל, כזה מהקופה, אבל אולי לא קשור כי בניסיון לשחזר יכול להיות שהעצירות הזו החלה כבר לפני יותר משבועיים ולאט לאט החמיר

.

שלום לך,

לא ידוע לי על קשר בין יציאות לנטילת ויטמין D. כמו כן, גם לא הוכח קשר בין נטילת ויטמין D במינונים סבירים לאבנים בכליות.

המינון שאת לוקחת הינו גבוה לדעתי. אני מציע להפסיק לשבוע את הנטילה ולאחר מכן לרדת במינון ל-5 טיפות של 400 שזה צריך היה להביא אותך מ-46 לערך מטרה של כ-100 nmol/L.

אני מציע להתייעץ עם הרופא, לבצע בדיקות תקופתיות של הויטמין והתאמות מינונים. היעזרי גם במחשבון ויטמין D

גדי

תודה על תשובתך,

תודה על תשובתך, ובהמשך לכך,
עשיתי בדיקת דם לפני שבוע ותוצאת הבדיקה הראתה 61.0 nmol/L
זה הגיוני? מה לא בסדר פה? מהימנות הבדיקה אולי? אולי יציאות מעטות לשמש? (יצאתי מעט מאוד לשמש עד לפני כחודשיים ומאז התחלתי הליכות ביום אבל עדיין לא כ"כ חם ואני מכוסה בגדים וכובע כשיש שמש מסנוורת..)

הפסקתי לקחת את הויטמין כבר 9 ימים. האם עצתך לאור תוצאות הבדיקה זהה לתגובתך הקודמת (5 טיפות של 400)?

ועוד דבר, עניין היציאות אמנם הסתדר כבר ביום שהפסקתי לקחת מהויטמין (כמעט יממה מאז שהפסקתי ליטול) כך שלא יודעת אם קשור, אבל יכול להיות ששינוי סוג הויטמין למספר ימים השפיע עליי וגרם לי לתופעת לוואי של יציאות מעטות? (לפני כן כל ה- 6 חוד' לקחתי ויטמין D מנגזרת טבעית ולא היו תופעות לוואי)

.

שלום לך,

ברור שתקופה זאת היא התקופה בה רמות ויטמין D באוכלוסיה הן הנמוכות ביותר מאחר ואנו לאחר חורף שבו לא היה כלל ייצור ויטמין D בעורנו כי לא הייתה חשיפה לשמש

כתבת "עדיין לא כ"כ חם ואני מכוסה בגדים וכובע כשיש שמש מסנוורת".

כאשר את מכוסה בבגדים וכובע, אין ייצור ויטמין D בעור. הויטמין נוצר בעור בעת חשיפה ישירה לקרינת UVB של השמש וללא מסנן קרינה. יש להתייעץ עם רופא עור לפני החלטה על חשיפה מבוקרת לשמש.

איני רואה קשר בין עניין היציאות ונטילת הויטמין. אולי זה היה מקרי.

לגבי שאלתך  "האם עצתך לאור תוצאות הבדיקה..." אין לי תשובה חד משמעית כי עכשיו אנו נכנסים לתקופת קיץ וזה תלוי אם וכמה את חושפת את עורך לשמש. זה תלוי גם במשקלך וגם באופן בו את לוקחת את הויטמין (עם/בלי הארוחה, ומה כוללת הארוחה). אין לדברים חוקי מתמטיקה.

מה שצריך לעשות זה מדידות תקופתיות והתאמות מינון כדי להגיע לרמה תקינה. לאור זאת, ייתכן שאת יכולה לחזור ל-10 טיפות. אך לבצע בעוד חצי שנה בדיקה נוספת.

גדי