פסוריאזיס

למה מסייע בדיוק הויטמין D במשחת הדייבובט לטיפול בפסוריאזיס?

.

שלום אורח,
דייבובט מכיל קלציפוטריול (Calcipotriol) שהוא נגזרת של ויטמין D. קלציפוטריול פועל על הקולטן (רצפטור) של ויטמין VDR) D) במידה דומה לפעולתו של קלציטריול (ההורמון הפעיל של ויטמין D), אך כמעט ללא פעילות ההורמון בבקרת הסידן בגוף. קולטן ויטמין D שייך  למשפחת קולטנים להורמונים סטרואידים שנמצאים בתאים שונים. בין השאר, גם בתאי T של המערכת החיסונית. ההשערה היא שהשפעת הקלציפוטריול על תאי ה-T מווסתת את התמיינותם ושכפולם ובכך משפיע על התהליך הדלקתי בעור.

גדי 

פסוריאזיס

תודה.
האם ניתן למרוח את משחת הדייבובט בכל איזור בגוף?

.

שלום אורח,

לצערי אין לי הידע כדי שאענה לשאלה זו. לדעתי, שאלתך צריכה להיענות ע"י רופא עור.

גדי

שילוב עם תוספי ויטמין

בהמשך לשאלה,
האם ניתן לקחת תוספי ויטמין בנוסף לטיפול המשחתי? האם ניתן לשלב או שיש סתירה/הגבלה בכמות? שכן מקבלים את הויטמין גם מהמשחה וחלק מהויטמין גם מגיע מהשמש..

.

שלום מיכאל,

אינך מקבל את הויטמין מהמשחה. המשחה לא מספקת את הויטמין לגוף אלא מספקת טיפול מקומי בנגזרת של הויטמין. היא בשום צורה לא יכולה להוות תחליף לויטמין שגופך צריך. בעלון לצרכן של המשחה איני רואה מגבלה כלשהי לגבי שילוב עם ויטמין D אך עליך להתייעץ עם הרופא לגבי כל טיפול.

אפרופו פסוריאזיס ושמש, כדאי לעיין בכתבה על ים המלח שם מצוטט אחד מרופאי העור המומחים בארץ - פרופ' אינגבר: "יעילותו העיקרית והמוכחת של ים המלח היא בחשיפה לשמש ולא בחשיפה למינרלים בבית. השמש אחראית ל־‭80%‬ מיעילות הטיפולים בים המלח לסובלים ממחלות עור".

גדי

המשך

אני במקרה משתמש בדייבובט ולא בדייבונקס אבל קראתי על הנגזרת של הויטמין.
ואכן ים המלח מספק פתרון נהדר לחולים וגם לי יצא להתארח שם עם קבוצת חולים וזה משפר את המצב ללא ספק.
תודה.

ים המלח

ים המלח הוא אחד הטיפולים הטובים לחולי פסוריאזיס, להרבה זה עוזר ומביא לנסיגה של המחלה לכמה חודשים אפילו. בשילוב עם טיפול משחתי זה יכול להוות טיפול מצוין.
אני נוסע בקביעות בכל מאי לעשרה ימים. מישהו רוצה להצטרף? :)

טיפול משולב

אני מתה לנסוע לים המלח.
אם אני מטופלת בדייבובט אני יכולה להיחשף לשמש עם המשחה, בסוג של טיפול משולב?
ולגבי חדרי מלח, מישהו שמע על זה? זה קיים בים המלח?

שלום

שלום יעל,

בעלון לצרכן כתוב: "במקרים נדירים תרופה זו עלולה לגרום לרגישות מיוחדת בחשיפה לשמש לכן מומלץ לחולים המטופלים בתרופה זו להגביל את שהותם בשמש.

אני מציע שתתיעצי עם רופא העור שלך.

גדי

ים המלח ומשחה

התרופה מונעת חדירת קרני שמש ורצוי להשתמש בה בשעות שלא נחשפים בהן לשמש כדי לנצל את שני היתרונות: של התרופה ושל השמש.
לגבי חדרי מלח זה משהו שלא שמעתי עליו. גוגל העלה לי כמה תוצאות אבל לא נראה לי שזה קיים בים המלח.

ים המלח

אז אם אני מבינה נכון מתמרחים בין השעות שנחשפים בהן לשמש. אגב, האם ניתן למרוח גם את הקרקפת?
מתי מומלץ לנסוע לים המלח מבחינת היעילות הגבוהה ביותר של הטיפול שם?

.

שלום גלית,

אין לי ידע לגבי המשחה אך לגבי ים המלח (או אילת), כמובן שכדאי לנסוע לשם בחורף שזו העונה בה רמות ויטמין D הן הנמוכות ביותר. המקומות היחידים בהם אפשר לספוג שמש בחורף בארץ הם ים המלח או אילת. בשאר עונות השנה יש די שמש גם באזורי הארץ האחרים ולא צריך לכתת רגליים/גלגלים עד ים המלח.

גדי

לנסוע לים המלח

כן, אמנם יש שמש בכל הארץ במהלך הקיץ אבל היתרון בחשיפה לשמש בים המלח הוא שאין כל כך סכנה בחשיפה לקרני השמש ועדיין נהנים מהיתרון של ויטמין D. ובכלל יש את הסולריום בים המלח ופעם בשנה מומלץ לנסוע. גם מי שמשתמש במשחות דייבובט או פוטותרפיה נוסע, זה מומלץ לחולים בכל המצבים.

ים המלח וטיפול בפסוריאזיס

אין ספק שנסיעה לים המלח עוזרת, גם לחולים שמטופלים משחתית כפי שציינת. אני נוסעת בקביעות פעמיים בשנה בתחילת הקיץ ולקראת סופו ובמקביל לטיפול במשחה. הנסיעה לשם היא גם חוויה חברתית וגם בריאותית ואני באמת ממליצה לכל מי שיכול לנסוע לשם.