מחסור בויטמיןD

היי,
בבדיקות דם שערכו לי נמצא כי הערך של ויטמין D אצלי עומד על 44.4 כשהערכים התקינים הם בין 75-250 , הייתי רוצה לדעת אם זה משפיע גם על נשירת שיער חריפה שיש לי , עייפות וחוסר אנרגיה כללית , ואיך אני מעלה את הערכים
תודה מראש
מיכל

.

שלום מיכל,

לא מצאתי מחקרים שמראים על קשר ישיר בין מחסור בויטמין D לנשירת שיער חריפה. לנשירת שיער יכולות להיות סיבות רבות. נסי להמשיך את הבירור מול הרופא שלך.

קיים קשר בין עייפות כללית לבין חוסר בויטמין D. קשר זה נראה אצל חלק מהאנשים דרך תופעת "seasonal affective disorder - "SAD  שזה מצב רוח ירוד, עייפות וכו' בתקופת החורף שבה רמות ויטמין D הם הנמוכות ביותר.

מבלי קשר לסימפטומים שתיארת, יש להעלות את הויטמין לרמה הנדרשת. מאחר ועכשיו אנו בתקופת החורף ואין אפשרות להיחשף לשמש. השיטה היחידה היא לקחת טבליות או טיפות ויטמין D. המינון המומלץ הסטנדרטי של 400 יח' לא תמיד מביא לרמה הנדרשת. עכשיו בתקופת החורף אני מציע לקחת 1000 יח' ליום ולבצע בדיקה חוזרת בעוד שלושה חודשים. אם את נמנעת מחשיפה לשמש מחשש לנזקים, תצטרכי לקחת את הויטמין בטבליות או טיפות גם בקיץ. כדי לקבל תמונה מלאה על המצב של ויטמין D, אני מציע לבצע בדיקה פעמיים בשנה. בסוף החורף (בחודש מרץ) ובסוף הקיץ (ספטמבר). 

גדי