מחסור בויטמין d

שלום רב,
לאחרונה קיבלתי תוצאת בדיקת דם והסתבר שקיים מחסור בויטמין D והוא עומד על ערך של
16.30 NG/ML. רופא המשפחה נתן לי מינון של 4 טיפות פעמיים ביום (דהיינו 8 ביום) שנקראות "טיפטיפות".
בבואי לבית המרקחת בקופה, היו לרוקח השגות לגבי המינון והוא התקשר לברר עם הרופא מדוע המינון כה גבוה.
ברצוני לציין כי לפני כ-8 שנים חליתי בסרטן שד וחשוב לי לדעת מה קורה במקרה של מינון יתר, כיצד זה יכול להשפיע והאם לדעתך אכן מדובר במינון גבוה.
תודה רבה

.מחסור בויטמין d

שלום אורחת,

כל טיפה מכילה 200 יח'. כלומר את קיבלת 1600 יח'. קיים "כלל אצבע" שכל 100 יח' ליום מעלות את הרמה של 25OHD ב-1ng/ml (מאמר).

ערך המטרה המינימלי הוא 32ng/ml. לכן הרופא נתן לך בדיוק את מה שאת צריכה כדי להגיע לנקודת המינימום. ראוי לציין שזהו כאמור "כלל אצבע" עם שונות גבוהה בין אדם לאדם. לכן זה יכול להעלות אותך למשל ל-40 או רק ל-25. רמות רעילות של 25OHD הן החל ב 100ng/ml כך שאין לך מה לדאוג מ-1600 יח' ליום. אני מזכיר שרמת מינימום אינה בהכרח הרמה האופטימלית. מומחים ממליצים על רמה אופטימלית של 40-60 ng/ml. קראי גם על בטיחות ורעילות של ויטמין D

גדי

הי גדי, תודה רבה

הי גדי,
תודה רבה רבה בעבור התגובה המהירה! וכדי להבין עד הסוף: אם אני צורכת 1600 יח' ליום הרי שאני מעלה את רמת הויטמין ב-16 NG/ML. - בכמה זמן?? שהרי אם הערך כיום עומד על 16.3 מתי אני אמורה להבדק שוב ע"מ שלא לצרוך יותר מידי?
תבורך ויום טוב

.

שלום אורחת,

הרמה של 25OHD מתייצבת תוך חודשיים שלושה. גם אחרי הבדיקה, יש להמשיך ולצרוך את הויטמין כדי לא להגיע שוב למצב של מחסור בויטמין d. בד"כ מומלץ לעשות את הבדיקה פעמיים בשנה. בסוף הקיץ (ספטמבר) כאשר הרמה היא מקסימלית כתוצאה מחשיפה אקראית (או מכוונת) לשמש ובסוף החורף (מרץ) לאחר שלא נחשפנו לשמש כל החורף ומאגרי הויטמין התדלדלו. כך אנו נדע אם יש צורך לקחת וכמה לקחת בקיץ וכמה לקחת בחורף.

גדי 

המלצה למינון התחלתי ותחזוקה

שלום גדי
גיל 65 לאחרונה ובבדיקה ראשונה שעשיתי נמצא ריכוז 11 NMOL/L מה המלצתך לכמה טיפות ביום כהתחלה, ולכמה זמן ומתי לחזור שנית על הבדיקה
אודה לך על תשובתך כי גם אני בלחץ מהמצא החריג שלא ציפיתי לו וגם רמות הסוכר שלי חורגות מהתקן
בברכה
ד.א.ג

.

שלום ד.א.ג

ראה/י   שיקולים בבחירת מינון ויטמין D

גדי

מחסור בויטמין D

אני סובלת מסחרחורת מזה שנה.
בבדיקות שביצעתי לפני כשבועיים נקבע שיש לי ערך 8 בויטמין D . אני מבינה שזה ערך נמוך . אך האם הוא יכול לגרום לכאבי ראש, סחרחורות ועייפות נוראה.

אודה על תשובה מהירה .אני די מפחדת והייתי רוצה לבין במה מדובר.

תודה

.

שלום לך,

לתופעות שאת מתארת יכולות להיות סיבות שונות. חוסר בויטמין D יכול לתרום באופן עקיף לתופעות שאת מתארת.

את בחוסר חמור של ויטמין D ובכל מקרה את צריכה לתקן חוסר זה בהקדם. היעזרי במחשבון ויטמין D והתייעצי עם הרופא כדי לתקן את החוסר בהקדם.

גדי

ויטמין D

רק בשנה האחרונה הרופאים התחילו לבדוק את הויטמין d