ויטמין D נמוך

שלום רב,

אני בת 46, בריאה בסה"כ. בשנה שעברה אובחנו אצלי תולעים, פטריות ושאר טפילים בקיבה, ובעקבות אבחון זה הפסקתי כמעט לחלוטין לאכול מתוקים (כולל תחליפי סוכר), והטפילים נעלמו. עם זאת אני מפצה על החסר הזה באכילה של בשר, בצקים, פסטה וכו', ובאופן כללי אוכלת הרבה יותר מאשר לפני הדיאטה. למרות האכילה המרובה ירדתי ירידה חדה במשקל (אני שוקלת עכשיו 40 ק"ג בגובה 156 ס"מ, כשלפני הדיאטה שקלתי 45-46 ק"ג), והחלטתי לעשות בדיקות דם.

בבדיקת הדם ערך הויטמין די OH-25 עומד אצלי על 29.6, כשטווח הנורמה המוגדר בטבלה הוא 75.0-125.0.

אני הולכת כל יום ברגל לעבודה כחצי שעה ובסופי שבוע מטיילת, כך שאני כן חשופה לשמש.

מה יכולה להיות הסיבה לערך הנמוך באופן קיצוני של ויטמין די אצלי? האם זה קשור לשינוי התזונה או אולי לגיל? האם זה עלול חס וחלילה לרמז על מחלה קשה יותר, שלא נדע?

תודה מראש על התשובות
טלי

.

שלום לך,

רמת ויטמין D בגופינו בהקשר לחשיפה לשמש תלויה במספר רב של גורמים: גוון העור, השטח החשוף של העור, גיל, זוית השמש, עננים, זיהום האויר באיזור ועוד. באופן מעשי, אין כמעט אף פריט תזונה שיכול לתת לנו כמות ויטמין D סבירה. כך שאין קשר לשינויי התזונה שביצעת וגם אין קשר למחלה כלשהי.

יש לתקן את רמת הויטמין, לבצע בדיקות תקופתיות והתאמות מינון לפי הצורך. היעזרי במחשבון ויטמין D

גדי

תודה על התשובה.

תודה על התשובה. כשאקבל את כל תוצאות בדיקות הדם שעשיתי אתמול, בוודאי הרופאה תרשום לי גם טיפות ויטמין D.

האם ערך של 29.6, שחורג באופן בולט מהערכים התקינים שמוגדרים בטבלה (75.0-125.0) אמור להדאיג אותי ועלול לרמז על מחלה? האם הוא חריג באופן משמעותי מהמצב אצל אנשים אחרים?

.

שלום לך,

החוסר בויטמין אינו מרמז על אף מחלה. למעשה רוב האוכלוסיה נמצאת בחוסר ויטמין D (את יכולה לקרוא את הכתבה  ). ולכן אני מחזיק את האתר הזה כבר שנים רבות. ובעצם רק עכשיו מתחילים להתעורר

גדי

המון תודה! מאוד

המון תודה! מאוד הרגעת אותי! מכיוון שהערך שלי כל כך נמוך ביחס לטווח שמוגדר כתקין, חששתי.