מספר שאלות

שלום,
אני בת 35 ולפני חמישה שבועות ילדתי. לפני ההריון היו לי ערכים נמוכים יחסית של ויטמין די ולכן במהלך ההריון לקחתי תוסף ויטמין די במינון של 5000 יחב"ל ביום. עכשיו, לאחר הלידה הערכים שלי עומדים על 120 nmol/l ואני מניקה הנקה מלאה.
שאלותיי הן:
1. עם ערך של 120 (גבוה יחסית), האם הגיוני שאמשיך לקחת מינון גבוה כמו 5000 יחב"ל או שזה עלול להוביל לערכים גבוהים מדי?
2. אם אמשיך לקחת כזה מינון האם זה עובר בהנקה ואפשר לוותר על טיפות ויטמין די שאמורים לתת לתינוקות? (בינתיים לא נתתי לתינוקת טיפות כי קראתי שיש מחקרים שאומרים שאם האמא לוקחת מינון גבוה מספיק זה עובר בהנקה , אשמח לדעת אם זה אכן כך)
3. בבדיקות הדם האחרונות יצאו לי ערכים גבוהים של כולסטרול (216) - זו אף פעם לא היתה בעיה אצלי, ואני אוכלת בריא, גם במהלך ההריון. האם יתכן שתוסף ויטמין די שנטלתי בזמן ההריון גרם לעליה בכולסטרול? הוא עשוי משומן מן החי.. קראתי שמחקרים אומרים שיש קשר בין השניים. האם במצב כזה כדאי שאפסיק להשתמש בתוסף הנוכחי, או אולי בכלל.. ?
תודה רבה

שאלה אלייך

היי אפשר לשאול אילו ערכים היו לך בהריון שלקחת 5000 יחב"ל?
מאיזה שבוע לקחת את התוסף?
מאיפה ניתן להזמין תוסף של 5000 ?
תודה

בבדיקה הקודמת

בבדיקה הקודמת שעשיתי הערכים היו 49 nmol/l.
התחלתי לקחת 5000 יחב"ל בסביבות חודש שלישי.
הזמנתי את זה מ iherb. יש שם כל מיני סוגים ומינונים שאין בארץ.

.

לשואלת מהפוסט הראשון.

שלום לך,

1. אין צורך להיות על 120nmol/l. בדרך כלל אני מציע להיות סביב 100. ולכן גם אין צורך לקחת 5000 יחב"ל ליום. לפי מחשבון ויטמין D (נא לקוא אותו בעיון) ירידה ב-1000 יחב"ל יביאו אותך לסביבות 100mnol/l. כמובן שיש לבצע מעקב.

2. אכן את צודקת. ויטמין D עובר מחלב האם לתינוק. על פי המחקר Vitamin D requirements during lactation: high-dose maternal supplementation as therapy to prevent hypovitaminosis D for both the mother and the nursing infant   מינון של 4000 יחב"ל ליום הביא את האם והתינוק לרמות ויטמין D תקינות. אולי הייתי נותן לתינוק עוד טיפה של 200 ליום (במקום 400) ליתר בטחון.

3. לגבי כולסטרול, דווקא יש מחקרים המראים שרמות ויטמין D גבוהות מביאות לרמות כולסטרול נמוכות. למשל Higher dietary intake of vitamin D may influence total cholesterol and carbohydrate profile independent of body composition in men with Chronic Spinal Cord Injury. נסי לברר אולי יש סיבה אחרת לעליה בכולסטרול.

גדי

תודה גדי (זו אני

תודה גדי (זו אני מהפוסט הראשון)
אכן לא היתה לי כוונה להגיע לערך של 120. לקחתי מינון של 5000 ולא חשבתי שהערכים שלי יעלו כל כך מהר וכל כך הרבה.

לגבי הקשר עם כולסטרול, כנראה שיש מחקרים סותרים.
פה למשל - https://www.endocrinologyadvisor.com/acc-2016/acc-vitamin-d-and-choleste...
אומרים שיש קשר בין רמות גבוהות של ויטמין די לבין רמות גבוהות של כולסטרול ו HDL.

בכל מקרה אנסה להחליף למינון נמוך יותר כמו שהצעת ואבדוק שוב בעוד כמה חודשים אם הכולסטרול ירד לרמות הרגילות שלי..
תודה שוב.