האם ויטמין D יכול להשפיע לטובה על תחלואת קורונה

בעקבות מגיפת הקורונה להלן מסקנות (מבוססי תרגום גוגל) ממספר מחקרים רפואיים ומטא-אנליזות בנושא ויטמין D וזיהומים/דלקות בדרכי הנשימה. ניתן לציין שיש גם אינספור מחקרים על ויטמין D והשפעתו החיובית על המערכת החיסונית. בימים אלה כל אדם צריך לשאול את עצמו האם רמת ויטמין D שלו תקינה ולהחליט אם יש צורך בנקיטת פעולה אם לאו. מי שיודע אנגלית יכול להתעמק ולקרוא את המאמרים דרך הקישורים של כותרותיהם. אפשר גם להשתמש בתרגום גוגל.

המטרה להגיע לערך של אמצע סקלת הבדיקה- 50 בסקלת 100 (ng/ml ) או 125 בסקלת 250 (nmol/l). חישוב 50 פחות ערך הבדיקה וכפול 100. או בסקלת 250- 125 פחות ערך הבדיקה חלקי 2.5 כפול 100. ניתן לבצע את החישוב בעזרת מחשבון ויטמין D
לבוגרים מומלץ ערך של 1500-2000 יחב"ל לשמירת ערך הוטמין די בדם (על פי המלצות האגודה האנדוקרינית האמריקאית). לפי פרופ' גמליאל, אלסובלים מחוסר חמור "מומלץ בספרות לקחת מינון של 5,000 יחידות בינלאומיות ליום ואולי אחרי 6 חודשים רצופים הלקיחה במינון כזה תוביל לעליה משמעותית ברמת הויטמין (ראה קישור)". יש להזהר שלא לקחת מינוני "בולוס" אלא מינונים רגילים לפי המלצות האגודה האנדוקרינית האמריקאית. מי שחושש שנמצא בחוסר חמור, מומלץ שיתייעץ עם הרופא. (בולוס - מתן כמות גבוהה יחסית של תרופה או תרכובת אחרת בזמן מסוים, על מנת להעלות את ריכוזה בדם לרמה יעילה)

* ניתן לקנות ויטמין D3 בכל בית מרקחת, בית טבע בנוזל או בקפסולות. תגובות ושאלות ניתן לכתוב בפורום.

1. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data.

מסקנות: התוסף של ויטמין D היה בטוח והגן על כך מפני זיהום חריף בדרכי הנשימה באופן כללי. מטופלים שהיו חסרי ויטמין D מאוד ואלה שלא קיבלו מינון בולוס חוו את היתרון הרב ביותר

2. Vitamin D for prevention of respiratory tract infections: A systematic review and meta-analysis.

מסקנה: תוסף ויטמין D מקטין את האירועים הקשורים לזיהומים בדרכי הנשימה. יש צורך במחקרים קליניים מנוהלים יותר כדי להגיע למסקנה מסוימת.


3.  Vitamin D and Respiratory Tract Infections: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials.

פרשנות: התוצאות עולה כי לוויטמין D השפעה מגינה על RTI (זיהום בדרכי הנשימה), והמינון פעם ביום נראה יעיל ביותר. בשל ההטרוגניות של מחקרים כלולים והטיה אפשרית לפרסום בתחום, יש לפרש תוצאות אלה בזהירות.

4.  Vitamin D3 supplementation in patients with frequent respiratory tract infections: a randomised and double-blind intervention study.

מסקנות: תוספת עם ויטמין D3 עשויה להפחית את נטל המחלות בקרב חולים הסובלים מ- RTI (זיהום בדרכי הנשימה).

5. Vitamin D supplementation to patients with frequent respiratory tract infections: a post hoc analysis of a randomized and placebo-controlled trial.

מסקנה: מצא כי תוסף ויטמין D מעלה משמעותית את ההסתברות להישאר ללא זיהום במהלך תקופת המחקר. ממצא זה תומך עוד יותר ברעיון כי יש לעקוב אחר מצב ויטמין D בקרב מטופלים בוגרים עם RTIs (זיהומים בדרכי הנשימה) תכופים ומציע כי יש להוסיף חולים נבחרים עם מחסור בוויטמין D. זו יכולה להיות דרך בטוחה וזולה להפחית RTIs ולשפר את הבריאות באוכלוסיית חולים פגיעה זו. 

6. Vitamin D and airway infections: a European perspective

חלק מתוך סיכום המאמר: ויטמין D הוא חומר חיוני לגוף האדם, ... נתונים בהווה מצביעים על כך שמחסור בוויטמין D מעלה את הסיכון לזיהום חריף בדרכי הנשימה. יש לציין כי ישנן עדויות לכך שוויטמין D יכול להוריד את הסיכון לזיהומים שכיחים אחרים ...  תוספי ויטמין D הם לא יקרים... ויש להם את היתרון שהם מכוונים לא רק למערכת החיסון אלא גם לרקמות אחרות כמו מערכת השלד והשרירים.

7. Randomized trial of vitamin D supplementation and risk of acute respiratory infection in Mongolia.

מסקנות: תוסף ויטמין D הפחית משמעותית את הסיכון ל- ARIs (זיהומים חריפים בדרכי הנשימה) בחורף בקרב ילדים מונגולים עם מחסור בוויטמין D.

8. The Case for Vitamin D Supplementation to Improve Protection against Respiratory Tract Infections

מסקנה: אנשים עם מחסור בוויטמין D שיפרו את ההגנה מפני כמה זיהומים בדרכי הנשימה כאשר הם מקבלים (את) תוספי המזון. ישנם גם יתרונות נוספים הכוללים שיפור בתפקוד העצם והשרירים ומצב הרוח. יש צורך במחקר נוסף בכדי לזהות תת קבוצות הסבירות להועיל מתוספי המזון.