מחסור בויטמין d והנקה

אני בת 36. חצי שנה לאחר לידה ומניקה חלקית. בבדיקת דם תקופתית שביקשתי עקב עייפות, נמצא כי vitamin d 25-oh ברמה של 70.2 mmol/l כאשר ערכי היחוס 75-250. האם כבר כדאי להתחיל בנטילת תוסף ויטמין, וכמה. או שכדאי לנצל את הקיץ ולשהות כל יום רבע שעה בשמש?
האם בתקופת ההנקה יש צורך גדול יותר בויטמין d ?
בתודה מראש!

.

שלום לך,

אני מניח שתחושת העייפות איננה תוצאה של המחסור בויטמין D כי הוא ממש מזערי. אם אינך חוששת מחשיפה לשמש את יכולה להשלים את החוסר לפי הטבלה במאמר כמה ויטמין D צריך לקבל. רמת ויטמין D של האם חשובה מאד אצל תינוקות שניזונים רק מהנקה. כפי שכתבת, את מניקה רק באופן חלקי. כדי למנוע סוכרת נעורים (וגם מחלות אחרות) ממליצים מומחים על 1000 יח/ ליום לתינוקות עד גיל שנה (ראי האם ויטמין D יכול למנוע סוכרת). אם את נותנת לתינוק את 2 הטיפות כפי שממליץ משרד הבריאות (400 יח') ואת גם חושפת אותו לשמש חשיפה מבוקרת ללא חוסמי קרינה, כנראה שהוא מקבל את סה"כ של 1000 יח'. אם אינך חושפת אותו, אני מציע להעלות את מינון הטיפות.

גדי 

תודה רבה על

תודה רבה על התגובה המהירה.רציתי לשאול-
א. האם כדאי לי בעצמי לקחת תוסף ויטמין? ב. התינוקת הוזנה בהנקה מלאה בלבד עד גיל 5 חודשים, לפני חודש. ורק לאחרונה מהנקה ומטרנה (חצי חצי). בעיקבות החלשות שלה (שרירים רפויים) חשבתי שאולי בגלל שלי יש מחסור בויטמין, זה השפיע עליה ועל חוזק העצמות שלה.
האם זה יתכן לדעתך? חשבתי לבקש בכל מקרה מרופאת הילדים בדיקת דם שתבדוק רמת ברזל , ויטמין d ועוד פרמטרים שחשובים.
כל טוב ותודה לך.

.

שלום לך,

אם נתת לה 2 טיפות (400 יח') ביום, זה מינון שהוכח כמונע רככת לכן איני חושב שיש צורך לדאוג לגבי חוזק העצמות שלה. אך אם יש לה שרירים רפויים, כדאי לדעתי לעשות כפי שכתבת סדרת בדיקות ובין השאר גם של ויטמין D (אשמח לשמוע תוצאות).

מאחר ואת מניקה באופן חלקי, והתינוקת (אני מניח) מקבלת 2 טיפות ליום, החלב שלך מהווה רק חלק מהמקור לויטמין D של התינוקת אז בואי נדאג לרמת הויטמין שלך לחוד ורמת הויטמין של התינוקת לחוד. וכפי שכתבתי, המחסור שלך הוא מזערי ואת יכולה להשלימו לפי בחירתך בחשיפה לשמש או ע"י תוסף. לגבי התינוקת, 400 יח' ליום לא הוכחו כמונעי סוכרת נעורים או מחלות אחרות. לכן אם את רוצה להעלות לה את המינון, את יכולה לעשות זאת גם ע"י חשיפה מבוקרת לשמש או ע"י הגדלת מינון הטיפות.

גדי