סקר של חברת כצט קובע רוב הישראלים לא מכירים את ויטמין השמש

נעים להכיר: ויטמין D
סקר של חברת כצט קובע רוב הישראלים לא מכירים את ויטמין השמש
70% מהנשאלים אינו יודע מהיכן הויטמין מגיע לגופו, ועל אף חשיבותו הבריאותית 85% לא נוטלים ויטמין D בכלל.
בסקר שבוצע לאחרונה על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה עבור חברת התרופות כצט יצרנית ומשווקת טיפות וויטמין D למבוגרים, בקרב מדגם מייצג של 500 איש בגילאי 18 ומעלה, עולה כי רוב הציבור, כ- 70% אינו יודע מה המקור של וויטמין D ומהיכן הוא מגיע לגופו, וכי על אף חשיבותו הבריאותית 85% לא נוטלים ויטמין D כלל. אלו שכן נוטלים ויטמין ,D 15% מהנשאלים, עושים זאת בשל המלצת רופא. עוד עולה מהסקר כי יותר נשים (40%) יודעות כי מקורו של ויטמין D הוא השמש לעומת גברים 15% בלבד.
פרופ' בן גלזר, מנהל השירות לאנדוקרינולוגיה ומטבוליזם בבית חולים הדסה-עין כרם, מסביר כי אורח החיים המודרני בעיקר באוכלוסיות עירוניות, והסכנה ממחלת סרטן העור הרחיקו אותנו ממקורו העיקרי של ויטמין זה – השמש, והגבירו את הסיכון למחסור בוויטמין D. "רמה תקינה של ויטמין D חיונית לתפקודים רבים של הגוף, ומקטינה את הסיכון לחלות במחלות רבות. היותו של ויטמין D חיוני לבריאות העצם ידועה, אולם חשוב לדעת כי חסר בויטמין D נמצא קשור גם להופעה של מחלות נוספות כולל אלו הקשורות במערכת החיסון כמו: טרשת נפוצה ואפילו סרטן", מדגיש פרופ' גלזר.
בשנת 2008 ההסתדרות הרפואית בישראל הוציאה המלצות לפיהן יש לשקול מתן של 1,000 יב"ל ויטמין D ליום לכל אדם מעל גיל 65, בהתאם לתזונתו ולמידת חשיפתו לשמש. על אך המלצה זו, 22% בלבד מהמשתתפים בסקר אשר גילם מעל 55 , נוטלים ויטמין D.
בפילוח מגזרי עולה כי אחוז גבוה מאוד מהציבור הדתי-חרדי כ- 80% לא נוטל ויטמין D, למרות חשיפתו המינימלית לשמש בשל מנהגי הלבוש הצנועים הקיימים במגזר. נתון זה מחזק מחקר קודם שהתקיים בארץ, ובדק את ההבדל ברמות ויטמין D בין אימהות דתיות שמכסות את גופן מטעמי צניעות, לעומת אימהות חילוניות, החיות באותו אזור בישראל. המחקר מצא כי רמת ויטמין D הייתה נמוכה באופן משמעותי בקרב האימהות הדתיות. על פי פרופ' גלזר כל מי שלא נחשף לשמש נמצא בסיכון גבוה, כולל אלו שלא נחשפים מסיבות תרבותיות ודתיות. "כובע, שרוולים ארוכים, שמלות ארוכות וכדומה מונעים את החשיפה לשמש ולכן קיים חוסר משמעותי בוויטמין D בקרב מגזרים אלו בנוסף למודעות היותר נמוכה לנושא מכלל האוכלוסייה כפי שמורה הסקר".
פרופ' גלזר מסכם כי חיוני שכל אדם הדואג לבריאותו, יבדוק את רמת ויטמין D בגופו, ובהתאם לתוצאות הבדיקה ידאג להשלים את החסר באמצעות תוסף ויטמין D. "במיוחד רצוי לעודד את המבוגרים שבמשפחה, מעל גיל 50, ואת אילו שלא נחשפים לשמש מפאת עבודתם או אורח חייהם,לערוך בדיקת דם פשוטה על מנת למנוע מצב של מחסור בוויטמין D. כיום הטכנולוגיה הפשוטה והיחסית זולה מאפשרת לנו לבדוק את רמת הויטמין בגוף באופן הזמין ביותר, מה שלא היה קיים בעבר".