תשובות של רופאים - נורא מבלבל

שלום!
הייתי רוצה להיתייעץ לגבי סתירה בין יחס רופאים לנושא ויטמין די לבין שפע מידע באינטרנט, שגורם לחוסר ביטחון. איך להיתייחס לכל זה??
תשובה של ק"ח לאומית:
אין הוכחה מחקרית לכך שביצוע בדיקת סקר לרמת ויטמיןD אצל אדם ללא סימני מחלה מביאה לתוצאות רפואיות טובות. לא כל חוסר המאותר יביא לחולי, ועל כל אחד שיהנה מטיפול בויטמין אם מצאו לו חוסר יהיו יותר מטופלים שלקיחת הויטמין לא תה משמעותית עבורם. על כן אין אנו רצים לבדוק לכל אחד את רמת הויטמין. מה גם שיש ספקות לגבי נכונות המעבדות. אם כבר נעשתה בדיקה ונמצאה רמת ויטמין נמוכה יש לטפל עי מתן הויטמין.

תשובה של פרופסור בפורום DOCTORS:
אין שום סיכוי שאתן הוראות טיפול דרך האינטרנט, מסכן את המטופל ואותי. בלי השגחה מסודרת ומעקב מסודר ניתן לגרום לאבנים בכליות, שקיעת סידן באברים שונים ועוד.
1. יש צורך לוודא שהעשה ברור מסודר ומלא
2. יש לפנות לדיאטנית עם רישום תזונה של 3 ימים לוודא אילו חוסרים תזונתיים קיימים
3 תוך מעקב בודקים יחס של הפרשת קריאטינין וסידן בשתן ועוד

זה נורא מבלבל!! מה אתם חושבים?

תודה

.

שלום לך,

במדע בכלל וברפואה בפרט אין "הוכחה" אלא יש חיזוק או החלשה של סברה. האתר מלא ב"הוכחות" (חיזוקים). והנה מספר תרגילים בעברית:

1. אין הוכחה מחקרית לכך שביצוע בדיקת סקר לסוכרת הריון אצל אשה ללא סימני מחלה מביאה לתוצאות רפואיות טובות. כידוע, רוב ההריונות הם ללא סוכרת. להיפך. ה"הוכחה" היא שברוב המקרים בדיקת הסקר לסוכרת הריון הייתה מיותרת. האם זה נכון לוותר על בדיקת הסקר לסוכרת?

2. לא לכל מעשן נגרם חולי (ובודאי שלא לכל מעשן עקיף) . יש הרבה מעשנים שאינם חולים.

3. "על כל אחד שיהנה מטיפול בויטמין אם מצאו לו חוסר יהיו יותר מטופלים שלקיחת
הויטמין לא תה משמעותית עבורם.
" מנין הם יודעים. האם בדקו? ה"הוכחות" כאמור פזורות על פני כל האתר.

4. מה גם שיש ספקות לגבי נכונות המעבדות. לא ברור, האם הם מטילים ספק בתוצאות המעבדות שלהם עצמם? מוטב שירכשו ציןד בדיקה תקין ועדכני.

5. "בלי השגחה מסודרת ומעקב מסודר ניתן לגרום לאבנים בכליות, שקיעת סידן באברים שונים". נא לעיין בהכתבות כאן ומאמר בטיחות ורעילות של ויטמין D

גדי

עוד דעה של פרופסור

אני מסכימה איתך...
עוד תשובה שקבלתי בפורום:

בעולמנו החי בחדרים, בצל, כשהאויר מזוהם, כולנו זקוקים לתוספת ויטמין די. אני ממליץ לכל 1000 יח' ליום בקיץ ו1500 יח' בחורף.

פרופ' זאב הוכברג
מנהל השרות האנדוקריני בבית החולים לילדים מאייר - רמב"ם
04-9842184

תיקון קל

לדעתי בחורף צריך לקחת 2000 יב"ל ליום.

מתוך הדף הראשי של האתר "בעשורים אחרונים חלו שינויים בהרגלי
חיים שמעמידים את האוכלוסיה בסיכון של חוסר בויטמין. מעבר המשחקים
מ"השכונה" לשכונה הוירטואלית שבמחשב, בניה גבוהה, זיהום אויר ושימוש יתר
בתכשירי הגנה מפני שיזוף מונעים מקרינת השמש לייצר בעורנו ויטמין D בכמויות
מספקות"

טוב שאני לא לבד חיוך

גדי

אתה לא לבד

מזעזע אותי היחס של משרד הבריאות ורופאים לנושא של ויטמין די. שמעתי כבר 8 דעות שונות על בדיקת רמה, מינון וטיפול מרופאים שונים. אם הייתה דרך להפגיש את כל הפרופסורים ועובד, משרד הבריאות שאחראים על בריאות העם, היה מעניין לדעת לאיזה מסכנה יגיעו. ההרגשה שלי שמי שיש לו רצון לדעת מעבר למה לימדו אותו ולהתפתח ויש לו אומץ הוא ממליץ לקחת ויטמין ולהיתייחס לרמתו, וכל השאר פשוט עושים כיסוי תחת.
וזה נכון לא רק לגבי ויטמין די.

.

שלום לך,

Sir Richard Doll שהיה מראשוני הנאבקים בנושא העישון, ( מחקר תצפיתי ראשון שלו - 1954) עסק בשנותיו האחרונות בויטמין D כמונע תמותה ושברים בזקנים ( המחקר שהגיש). אני מקווה שייקח למערכות הבריאות בעולם להבין את המשמעות של החוסר בויטמין D שמכתיבים לנו החיים המודרנים, בפחות זמן שמלמדו על העישון ונזקיו.

גדי