ויטמין D ודלקת בפרקים

היי

אני בת 29 בריאה בדר"כ. לפני כחצי שנה עשיתי חיסון נגד שפעת החזירים וסבלתי מתופעות לוואי משך איזה שבועיים (הרדמויות של חלקים בגוף, שילשולים, כאבים חזקים בחזה). תודה לאל הכל עבר. לאחרונה חוויתי 2 דלקות במפרקים שונים בגוף. האחת נרפאה לאחר חודשיים והאחרת עכשיו אני נחה ומשתדלת לא לעשות דבר. בנוסף, סיפרתי לאורטופד כי יש לי חום פנימי בכל הגוף וכאבים פתאומיים שבאים והולכים במקומות שונים. הוא לא התייחס לזה אך אמר לי לנוח.

אני יודעת שמצבי רחוק מרחק שנות אור מדלקת פרקים, אך אני חוששת מאד ורוצה למנוע מצב כזה. הסיבה שציינתי את החיסון, היא משום שבזמן תופעות הלוואי של החיסון הרופאים טענו שאין להם קשר לחיסון וייתכן שבדיוק נדבקתי בוירוס.

תהיתי אולי יש לכותב הפורום עצות ודעות בנוגע לנושא.

כמו כן, קראתי שויטמין D עשוי להועיל במניעת מחלות אוטואימוניות. קניתי ויטמין D שבכל טיפה יש 200. אך לא ביצעתי שום בדיקת דם לויטמין זה. לאחרונה כן ביצעתי בדיקת דם לויטמין בי 12 וברזל (בשל חולשה וסחרוחורות) והתגלה כי יש לי חוסר בברזל. לקחתי שבועיים כדורי ברזל ואני מרגישה הרבה יותר חזקה. אולם בשל הדלקת החדשה , החלטתי להפסיק את כל הוימינים שלקחתי וגם את הברזל.

רציתי לדעת האם לקיחת ויטמין D יכולה בוודאות לא להזיק לי ואולי אף להועיל. (לדעתך כמובן)

תודה

רינת

תוספת לשאלה.

כמו כן חשוב לי לציין כי הסיבה שאני חוששת לקחת וימין D היא כי הבחורה שמכרה לי את זה בבית טבע אמרה לי שעדיף לא לקחת סתם וצריך לעשות בדיקה כי זה עלול להזיק ואם כבר לוקחים אז רק טיפה אחת. (אז עוד לא הייתה לי דלקת ולכן חיכיתי אבל ממה שאני קוראת זה דווקא יכול לעזור.. )

.

שלום רינת,

כתבת "בזמן תופעות הלוואי של החיסון הרופאים טענו שאין להם קשר לחיסון וייתכן
שבדיוק נדבקתי בוירוס
".

הרופאים אינם יכלים לשלול זאת שלילה מוחלטת ובאותה מידה את לא יכולה לקשור באופן מוחלט את תופעות הלוואי לחיסון. כשיורדים מהסטטיסטיקה לרמת הפרט, קשה לדעת בדיוק מה קרה ומהו הגורם.

"רציתי לדעת האם לקיחת ויטמין D יכולה בוודאות לא להזיק לי ואולי אף להועיל.
(לדעתך כמובן)
"

לדעתי ויטמין D יכול רק להועיל אך אני ממליץ מאד לעשות בדיקה. ראי את המאמר מרבית אוכלוסיית ישראל בחוסר ויטמין D.

לגבי המינון, כנראה שהבחורה שמכרה לך את הויטמין לא קראה מספיק מחקרים. קראי על בטיחות ורעילות של ויטמין D. מינון של טיפה אחת ביום כמוהו כטיפה בים. אפילו תינוקות בני יומם מקבלים 2 טיפות.

גדי

מה אני צריכה לבקש מהרופא במדוייק?

והאם זה שעשיתי בדיקת דם לפני פחות מחודש עלול לגרום לו לסרב לבקשתי לעשות שוב בדיקה (כי ביקשתי ממנו רמות של ברזל ובי 12) ??

פשוט בדיקה של ויטמין D ? זה השם ?

אמרת שטיפה זה ממש מעט, על כמה טיפות ליום (בבקבוק שכתוב עליו שטיפה זה 200 משהו כזה) אתה ממליץ ?

תודה

.

שלום לך,

הגדרת הבדיקה הסטנדרטית של ויטמין D היא (Vitamin D 25 (OH והרופא יודע את זה. הישראלי הממוצע צריך לדעתי לקחת בתקופה שבין פסח לסוכות 1000 יב"ל (5 טיפות) ובתקופה שבין סוכות לפסח 2000 יב"ל. מי שאינו נחשף לשמש בקיץ צריך לדעתי לקחת 2000 יב"ל משך כל ימות השנה.

גדי

אני לא מבינה

אני לא מבינה משהו. קראתי עכשיו היטב את מה שכתוב על הבקבוק . כתוב מינון מומלץ 2 טיפות (400) . ואז כתוב : אין לעבור על המינון המומלץ! האם זה כזה מסוכן מבחינת משרד הבריאות ? למה?? איך זה שאתה ממליץ על 5 טיפות לפחות ? ממה ההמנעות של משרד הבריאות לדבוק בדעות כשלך?

תודה!

.

שלום לך,

שאלתך צריכה להיות מופנית למשרד הבריאות.

גדי

שאלתי מופנית

שאלתי מופנית אליך כדי לשמוע את ידיעותיך ודעתך בנוגע למצב הזה.

אני לא מבינה, למה אתה נמנע מלהשיב?

יש לי עוד שאלה..

יש לי עוד שאלה.. אם אני לוקחת עכשיו כמה טיפות ולוקחת מהרופא בדיקת דם, כמה זמן אני צריכה לחכות בשביל שהטיפות שלקחתי באופן מלאכותי לא יראו בבדיקת דם כאילו יש לי מספיק ויטמין D משלעצמי. (בקיצור כמה זמן צריך לחכות ולא לקחת בשביל שהבדיקה תהיה אמינה)

.

שלום רינת,

דעתי לגבי המצב היא שמשרד הבריאות צריך להתעורר ולהתעדכן מהמחקרים החדשים. המידע עליו מבוססות הנחייותיו מיושן. כמובן שאיני יכול לכפות את דעתי על משרד הבריאות. אגב, המינון המרבי שמגדיר משרד הבריאות הוא 2000 יב"ל (50 מק"ג) ביום ראי טבלאות ערכי ייחוס תזונתיים של משרד הבריאות

ולגבי הבדיקה, טיפות שאת לוקחת עכשיו אינן משפיעות מיידית על התוצאה. השפעת הויטמין מצטברת ויש להמתין כחודשיים שלושה ממתי שמתחילים במינון חדש ועד שמתייצב הערך החדש בדם.

גדי

 

תודה רבה

אשוב אם יהיו לי שאלות נוספות

שלום - מחר בדיקות

היי

בעקבות ההתכתבות שלנו פה ביומיים האחרונים (כולל היום ב12 בצהריים) לקחתי 4 טיפות של ויטמין D3 . (על דעת עצמי)

עכשיו הייתי אצל הרופא והוא נתן בדיקה של ויטמין D .

חשוב לי מאד לוודא! (אם אתה ממש בטוח בזה) אם מחר בבוקר אעשה את הבדיקה היא לא תושפע מה -4 טיפות האלו שלקחתי היום בצהריים.

ואם אתה לא בטוח אז כמה ימים עליי לחכות ?

תודה רבה רבה.

.

שלום לך,

כפי שכתבתי. 4 הטיפות שלקחת היום לא ישפיעו על תוצאת הבדיקה מחר.

גדי

קיבלתי את התוצאות

היי

קיבלתי את התוצאות של הבדיקה :21 . מה שמוזר הוא שלפי הנורמה של מכבי אני נמצאת בגבול התחתון אך כביכול זה עדיין נורמלי.

אני לוקחת מינון של 5 טיפות ביום על דעת עצמי (1000) האם זה מספיק?

הכאבים הנודדים שיש לי בפרקים/עצמות עדיין נמצאים אך תחושות החום והשריפה די עברו. הבדיקות שלי תקינות ולא ברור ממה זה נובע. האם לדעתך לקיחת מינונים גבוהים עלולה להיות מסוכנת ? אשמח לעצתך (וכן, ברור לי שאתה לא מחליף חוות דעת רפואית...)

.

שלום רינת,

כדי לקבוע לעצמך את המינון היעזרי במחשבון ויטמין D. הקצובה המרבית לבוגר על פי משרד הבריאות היא 2000 יב"ל ליום. זהו מינון שנחשב כבטוח. כמו כן, נעשו מחקרים עם מינונים גבוהים יותר ולא נתגלו בהם תופעות לוואי שליליות.

גדי