לא נותנים את הבדיקה, האם להמשיך לקחת ??

הי
אני בת 31. לפני 3 חודשים נבדקתי ומצאתי שאני ברמה הנמוכה של ויטמין D .
רמה של 21.
החלטתי על דעת עצמי לקחת טיפות. לקחתי בין 1000-2000 כל יום. (לרוב 1600).
בגלל כאבים שלא נפסקים ברגל כבר יותר מחצי שנה! ותחושות של שריפה בידיים וכפות רגליים לפעמים, אני הולכת לרופא מדיי פעם. הרופאי לא יודעים ממה זה. נתנו לי בדיקות דם שלא העלו דבר מלבד חוסר בברזל והתשובה של הויטמין D שכתבתי קודם , אך בדיקה נוספת של ויטמין D לא מוכנים לתת!
אני פוחדת שאני מתחילה להזיק לעצמי עם רמות כה גבוהות בלי לדעת מה התוצאה עכשיו.
מה דעתך? האם להמשיך לקחת?
האם אתה מכיר רופא במכבי שלא עושה כאלו צרות ?? nonameway#gmail.com האם מישהו בפורום מכיר רופא כזה ?? אם כן אשמח לשמוע שמות למייל שלי. מאד יעזור.
תודה
רינת.

.

שלום רינת,

המינון הנחשב כבטוח (NOAEL ) הוא 2000 יחב"ל ליום. תחושת שריפה בכפות הידיים או רגליים הם לא מסימני עודף ויטמין  D.

גדי

האם זה בטוח

האם זה בטוח לקחת 2000 ליום כל הזמן גם כאשר אין חוסר בויטמין D כלל?.

.

שלום לך,

כפי שכתבתי 2000 יחב"ל ליום נחשבים כמינון NOAEL. כלומר, במינון כזה לא נצפו בשום צורה ובשום מצב תופעות שליליות.

גדי

ואם ה2000 הם בתוך כמוסה צמחית ולא טיפות?

היי גדי, כרגע התגלה לי שתוסף תזונה טבעי שאני לוקחת מכיל D3 ברמות שקרובות ל2000 (מורינגה, אם הצלחתי לחשב נכון) האם עליי להפסיק לקחת בנוסף גם טיפות? האם הספיגה של הטיפות ושל נוכחות D3 באבקה של כמוסה צמחית היא אותו דבר?

.

שלום לך,

באחד ממוצרי המורינגה המשווק באינטרנט לא מצאתי ויטמין D בפירוט התכולה. האם את בטוחה שהוא מכיל 2000 יחב"ל?

אני מציע ליצור קשר עם המשווק/יצרן.

בכל אופן, אם את מקבלת 2000 יחב"ל ויטמין D ממקור כלשהו, אין צורך לקחת אותו בנפרד כתוספת.

לגבי טיפות/אבקה, אין מחקר שהראה ספיגה יעילה יותר באחת משתי הצורות. עייני במאמר  ספיגה יעילה בארוחה העיקרית

גדי

כן , ואפילו יותר מזה , להלן החישוב. מה לעשות?

ביררתי עם היצרן. למיטב הבנתי החישוב של ה D3 הוא ככה: המוצר הוא בעצם עלים מיובשים של הצמח שטחונים לאבקה. יש 15.2 מיליגרם D3 ב- 100 גרם אבקה של המוצר.
לכן בקפסולה אחת של המוצר (שמכילה 310 מ"ג אבקה של המוצר) יש (ע"י הפעולה של חילוק 15.2 ב- 322 קפסולות שיש ב- 100 גר') = 47 מיקרוגרם ויטמין = 1,880 יחבל"א. ׁ(לפי החישוב של 1 מק"ג של ויטמין D = 40 יחידות בינלאומיות (IU).)

עכשיו השאלה שלי היא כזאת: להמלצת החברה (לצרכי טיפול בכאבים ברגל שכנראה מקורם בדלקת ולרופאים אין מושג מה לעשות איתם), אני לוקחת 4 קפסולות של המוצר כל יום (2 בוקר ו 2 ערב) ומכאן שאני לוקחת כל יום 7520 יחבל"א.

לפני 3 חודשים הייתה הבדיקת ויטמין D שלי והיא עמדה על 21 (כשהגבול הנמוך היה 20). מאד לקחתי טיפות ברמה של 1500-2000 כל יום +חודש אחרון את התוסף הצמחי עם ה 7520 יחבל"א.

עכשיו זה כבר נראה לי אולי יותר מדיי. מאחר שאין שום סיכוי שאקבל את הבדיקה של הויטמין שוב.. (נסה להתווכח עם הרופא שלי.. ) אני חוששת אם להמשיך לקחת.
חשבתי שבגלל שהתוסף צמחי טבעי ולא מיוצר בתהליך כימי , אז העודפים של ה D3 יוצאים בשתן כמו שאר העודפים של ויטמינים אם ישנם .. מצד שני דעה אחרת שנאמרה לי מאיזה פורום טבעי ששאלתי הייתה שהויטמין הזה מסיס בשמן שלא כמו שאר הויטמינים, וכן שזה שזה מקור טבעי לא אומר שזה כמו אוכל.. ושאם אקח בלי לבדוק כמה עלה הויטמין יהיה עודף בשבילי זה יאגר בגוף וזה מסוכן.

אין לי מושג מה לעשות ואני לא מבינה האם אכן הויטמין עלול להאגר בגוף שלי או שזה לא מסוכן להמשיך לקחת 4 כמוסות ביום.

אשמח לשמוע את דעתך (רק מבחינת הויטמין D3 כמובן.. )

תודה!!

.

שלום לך,

המקור הצמחי היחידי שידוע לי על ויטמין D הוא פטריות שיטאקי. לרגע חשבתי שנמצא מקור צמחי לויטמין D שלא ידענו. ובכן לא. בדקתי במספר מקורות מוסמכים באינטרנט. כולל Trees for Life Journal . עלי מורינגה אינם מכילים ויטמין D.

ובהקשר לויטמין D, ראיתי שעלי המורינגה מכילים ויטמין A בכמות משמעותית. לידיעתך, נמצא במספר מחקרים שויטמין A נוגד את פעילותו של ויטמין D. ראי מחקר בעכבריםמחקר באנשים. מספיק לקרוא את הכותרת. כדאי גם שתבדקי אם אינך מגיעה למינון יתר של ויטמין A.

גדי

אני לא בטוחה שאין ויטמין D3 במורינגה..

ראשית.. זה ממש מרגיע אותי שויטמין A סותר את D.. ככה זה אומר שלפחות יהיה איזון.
שנית, אתה יכול לראות ברשימת המרכיבים בקישור הבא:
http://www.moringa-arava.com/nutrition.html
שויטמין D3 נמצא בהם. למיטב הבנתי, ערכים המסומנים ב- ** הם ערכים שהתקבלו בבדיקות במעבדות "בקטוכם" בנס-ציונה.
אגב.. אם אדם אוכל את הפטרייה הזו שדיברת עליה שהיא מקור צימחי לויטמין, האם הגוף יודע לווסת את הויטמין שהוא לוקח ממנה? האם הוא יודע להפטר מהעודף?
ועוד דבר.. הדוגמא שאתה הבאת (מהעיתון ההוא) היא של אכילת עלים טריים ואני מדברת על עלים מיובשים וטחונים לאבקה. אני לא יודעת אם יש הבדל אבל השאלה היא האם הגוף במצב כזה יכול להוציא את העודף בצורה כלשהי?
תודה.

.

שלום לך,

איני רוצה להכנס לויכוח על המוצר הספציפי או על בדיקת המעבדה. בכל אופן, עלי מורינגה אינם יכולים מבחינה בוטנית וכימית להכיל ויטמין D3.

ויטמין D3 מקורו בחי ונקרא cholecalciferol. ויטמין D2 מקורו בצומח ונקרא ergocalciferol או calciferol. בדף שהפנית כתוב Vitamin D3 – calciferol שזה שגוי. בצעתי עוד חיפוש אינטנסיבי נוסף לאיתור עדויות על ויטמין D בעלי מורינגה במקורות  אינטרנטים מהימנים (כולל המאמר  The nutritional value of Moringa oleifera Lam. leaves: what can we learn from figures?שנשען על 23 מקורות שונים)  ולא מצאתי. איני יודע מהיכן הגיע ויטמין D לאותה אבקה שהפנית, ואיני יודע אם זה D2 או D3. בכל אופן, איני מאמין שזה הגיע מעלי המורינגה.

הגוף אינו מפריש את עודפי הויטמין שמתקבלים מכל מקור שהוא אלא אוגר אותו בצורת הורמון (שנקרא 25OH - VITAMIN D ).

אגב, למה את לוקחת עלי מורינגה? האם יש לך חוסר ברכיבים תזונתיים שיש בו (ויטמין A, C )? רוב הרופאים והדיאטנים אינם בעד תוספי מזון אלא רק במקרים בהם התגלה חוסר.

גדי

היי גדי

כבר כמה חודשים (יותר מחצי שנה ) יש לי כאבים בכף הרגל באזור שליד הפרקים של אצבעות 4 5. זה פחות או יותא קבוע ועוצמת הכאב משתנה. בבוקר הוא יכול להיות מאד כואב (או אחרי קימה שינה כלשהי), במשך היום פחות אך גם יותר. הרופאים לא יודעים מאיפה נובע הכאב הזה. בנוסף, יש לי תחושות מוזרות של שריפה בגפיים ובגב ועקצוצים וגם פה, אף אחד לא יודע ממה זה נובע. כמו כן.. לפעמים יש לי צמא ממש מוגבר (באופן מטורף) והמון פיפי מלווה באותה שריפה כזו בגוף. וכן.. לפעמים יש לי כאבים חדשים באים והולכים בכל מיני מקומות שונים גם צמוד למפרקים בגפיים. עשו לי בדיקות שגרתיות של דם ושתן ובנוסף בדקו גם ויטמינים : D ופריטין (לבקשתי בלבד.. ולא הייתה שום הסכמה מצד הרופא לבדוק ויטמינים אחרים למרות שהתחננתי ממש) וגם CRP ESR ואנטי פקטור משהו ... כל הבדיקות יצאו תקינות. יש לי 2 רופאי משפחה (אחד מחליף של השני , זה יישוב קטן) ונראה ששניהם הגיבו לתלונותיי במעין חוסר אמון או שהם חושבים שאני בריאה לחלוטין ופשוט מלבלבלת להם תמוח. (אחד מהם גם אמר לי את זה תוך כדי שהוא נתן לי הפניה לראמוטולג "רק בשביל השקט".. וגם את ההפניה הזאת קיבלתי רק אחרי חצי שנה של תלונות ! אני חייבת להודות שתגובה זו מתסכלת בטירוף וגורמת לי פשוט מפח נפש גדול.(אני גם יודעת מה מקורה. לפני כמעט שנה עשיתי את החיסון של שפעת החזירים והוא השפיע עליי מאד חזק וגרם לשבועים של תופעות לוואי לא פשוטות. אני מוכנה להשבע שכל התחושות המוזרות האלו התחילו לי מיד לאחר החיסון ומאז פשוט לא נעלמו .. וגם אמרתי זאת לרופאים. כשהם שמעו זאת אז... הם טענו שכנראה בדיוק! אחרי החיסון או במהלך החיסון חליתי בוירוס לא ידוע.. (שאין להם מושג מהו ולמה גרם לי למלא בעיות) וכל מיני דברים שנשמעו לי באופן אישי כמו חירטוטים ופשוט התעלמות מחוסר ידיעה וחשש לבדוק זאת...) בקיצור, לא יודעים מה יש לי, ואני לא יודעת מה לעשות כי ברור לי שמשהו במערכת שלי לא בסדר).

כך שחיפשתי מוצרים אלטרנטיביים לבעיה הלא ברורה הזאת. איכשהו הגעתי למורינגה ומאחר שראיתי שיש מקרים בהם עזרה מאד החלטתי לקחת. יחד עם זאת.. אני בוחנת כמובן ושואלת. (והאמת שדווקא השילוב ועצם העובדה שזה משהו לא מסתונטז גורם לי להשאר עם המוצר כי כשלקחתי ויטמינים של מולטי ויטמין של סולגאר זה עשה לי ממש רע (כנראה בגלל הכמויות העצומות של הויטמינים שם אבל אין לי מושג למה) כך או כך.. זו הסיבה שאני מבררת ובודקת כל מוצר שאני משתמשת בו.

אם מישהו אחר אגב.. רואה את מה שכתבתי ומרגיש שיש לו או חווה את אותם דברים.. אני אשמח אם יכתוב לי :nonameway@gmail.com זה מאד יעזור לי להבין מה יש לי.

ובנוגע לויטמינים, האם אתה יודע או מכיר לאן אוכל לפנות בכדי לבדוק את הויטימינים האחרים אצלי בגוף? ממש קשה לי עם הרופא משפחה שלי וכשניסיתי לשאול רופא אחר נתקלתי בסירוב גורף "כי לא שולחים לבדיקות ויטמינים סתם. צריך תסמינים מאד ספציפיים! אולי רק לבן אדם ממש קשיש יתנו בדיקות כאלה" (למה לכל הרוחות זה נראה שזה סתם??????? והאם יש רופאים אחרים שהיו נותנים את הבדיקות יותר בקלות איפשהו בארץ?? מצידי לנסוע עד אילת או אפילו לשלוח למעבדה פרטית אם יש דברים כאלה)

תודה

אני.

אגב.. לראמטולוג

אגב.. לראמטולוג עוד לא הלכתי כי רק קיבלתי תהפניה וכך גם לנויורולוג.

.

שלום שירן,

חלק מהסימפטומים שתיארת מתאימים לסוכרת אבל אני מניח שבבדיקות שביצעת נכללה גם בדיקת סוכר. לגבי המורינגה כ"פותר בעיות", יש עשרות "מוצרי קסם" באינטרנט עם עדויות אישיות של אנשים שנרפאו מכל מיני מחלות

איני נוהג להמליץ על רופאים או מוצרים אך במקרה שלך, אם את רוצה טיפול פרטי, מצאתי בחיפוש באינטרנט מכון שמר . אני מניח שיש עוד מכונים. חפשי בגוגל.

גדי

תודה רבה רבה

תודה רבה רבה

מאד עזרת

אמנם אני חושבת שמכבי צריכה לממן את הבדיקות אך ככה יש לי אפשרות לעשות אותם בעצמי.

כעת אברר עלויות ואם הם עושים בדיקות ויטמינים

המון תודה!!

היי גדי נראה לי

היי גדי

נראה לי שטעית במה שכתבת שלדעתך עלי מורינגה לא יכולים להכיל ויטמין D מבחינה כימית ובוטנית. הסיבה היא שעשיתי חיפוש היום על ויטמין D ומורינגה. ומצאתי המון המון תוצאות ממקורות מידע שנראה שהגיעו מזמנים וממקומות שונים . כמה דוגמאות:

http://dagyei.wordpress.com/2010/01/28/vitamin-d3-%E2%80%94-part-of-the-...

http://naturalease.blogspot.com/2010/09/moringa-max-helps-regular-sun-sc...

http://wiki.answers.com/Q/How_many_miligrams_of_Vitamin_D_is_in_Moringa

כך שסביר להניח שיש משהו בזה..

.

שלום שירן, "התנ"ך" שלי הוא PubMed. כתבתי שחיפשתי מקורות מהימנים למידע. הנה תוצאות חיפוש של כמה מילות מפתח ב - PubMed

moringa "vitamin A" - תוצאות 5
moringa "vitamin C" - תוצאות 3
moringa "vitamin D" - תוצאות 0
moringa "vitamin D2" - תוצאות 0
moringa "vitamin D3" - תוצאות 0

צר לי. בעלי מורינגה אין ויטמין D. באבקה שמוכרים אולי יש לאחר שהוסיפו לה ממקור חיצוני כלשהו. לא מהעלים.

גדי

 

ויטמין D על העור ישירות??

היי

זו שוב אני..

אני עשיתי ניסיון . הידיים שלי היו קצת אדמומיות (בעיקר באזור הפרקים) ושמתי עליהם כמה טיפות ויטמין D (גם ככה לקחתי כמה טיפות דרך הפה אז איכשו יצא שבא לי לנסות לשים על הידיים אולי בגלל השמנוניות של הטיפות). .

הקטע הוא שזה עשה ממש נס. מיד חשתי הקלה (אולי בגלל השמן שהויטמין היה מהול בו?) וגם אחרי שעה ושעתיים חשתי טוב יותר והאדמומיות נעלמה.

האם זה יכול להיות?? האם השפעה כזו מוכחת?? האם זה נכנס אח"כ לזרם הדם ? מבחינת הרפואה המערבית זה בסדר אם אני אמשיך לנסות לראות איך זה משפיע עליי (אני שואלת כי אם אשים גם על כפות הידיים וגם על כפות הרגליים זה בטח יהיה משהו כמו 10 טיפות לפחות וזה כבר 4000.. השאלה אם זה משהו שמותר לי לנסות ואם השפעה כזו כבר נחקרה?

תודה!

.

שלום לך,

איני יכול לדעת את פשר האדמומיות ולכן איני יכול לדעת על מחקרים בנושא זה. בכל אופן, יש לא מעט מחקרים על ויטמין D ובעיות בעור בהם נמצא כמועיל במחקרים אלה מדובר על צורת ההורמון הפעילה של ויטמין D. לא ידוע לי על טיפול מקומי של העור עם ויטמין D הגולמי (הויטמין שאותו אנו לוקחים כתוסף לפני שנהפך בגופנו להורמון).

גדי