תופעות לוואי

שלום,
עברתי בדיקות דם הכל יצא תקין חוץ מויטמין D שיצא נמוך מאוד ng/ml 3 לקחתי מינון של 2000 UI למשך חודשיים, בדיקת דם חוזרת הראתה שהויטמין עלה ל 20, הבעיה היא תופעות לוואי שחוויתי בזמן הטיפול, פריחה וגירוד בעור, טעם מתכתי בפה, עיניים יבשות שדורשות טיפות, עצירות וכאבי ראש. כשהפסקתי לקחת את הויטמין הכל הפסיק, איך ממשיכים את הטיפול עם כל תופעות לוואי האלו?
בתודה מראש.

.

שלום לך,

תופעות לוואי בויטמין D הן מאד נדירות. צריך מינונים עצומים של ויטמין D כדי לחוות תופעות לוואי. לפי דבריה של פרופ' צופיה איש-שלום " מנה יומית של 50000  יחידות עלולה לגרום להרעלה אם תלקח ברצף במשך מספר שבועות"( מאמר ). היו בעבר מקרים נדירים של פגם בייצור אצל יצרנים שונים בכך שלא דיללו את הויטמין לפי המוגדר באריזה ואנשים קיבלו מאות אלפי יחידות ליום. אך התוצאה של בדיקת ויטמין D שבוצעה אצלך אינה מראה שקיבלת מינון יתר.

ייתכן שאת רגישה לחומרים שבטבליות או הטיפות שרכשת. או שבכלל אין קשר, והתזמון של התופעות יצא מקרי עם נטילת הויטמין.

אני מציע לרכוש ויטמין D של יצרן אחר וגם לשנות את ה"אריזה" של הויטמין. כלומר, אם לקחת בטיפות, עברי לטבליות. אם לקחת בטבליות, עברי לטיפות.

גדי

אותן תופעות לוואי

גם אני אותו הדבר, כמו שההיא אמרה, אבל אצלי זה גם כאבי בטן.. ויש לי את הויטמין בטיפות, אז אם אני יקח בטבליות זה יפסיק לדעתך?!

.

.

.

שלום לך,

את יכולה לנסות לקחת טבליות. בכל אופן, לכאבי בטן יכולות להיות סיבות רבות שיכולות להתרחש דווקא בסמיכות לתחילת נטילה של תכשיר כלשהו. ולאחר מכן להסתיים עם הפסקת הנטילה. כמו שאומרים "הוירוס בא לבקר והלך"

גדי

ויטמין D - תופעות לוואי

לפני כשבוע התחלתי לתת לבני בן ה-15טיפול ויטמין D 400
בהמלצת הרופאה כמובן, לאחר בדיקות דם (ערך 16)
אתמול הוא הקיא את נשמתו
הבוקר התעוררתי ונזכרתי שגם בפעם הקודמת שנטל את הטיפול היו הקאות.
מה עליי לעשות?
מצד אחד הבנתי שהויטמין נחוץ לגופו, מצד שני הוא מקיא וגם ככה אינו אוכל טוב, נחשף לסוגים בודדים של מזונות.
תודה מראש,
אסנת

.

שלום לך,

מהו המינון שנתת לבנך?

להלן תרגום גוגל בתיקונים קלים של קטע אודות בטיחות ויטמין D מתוך המאמר ב-Medline Plus על ויטמין D

(קישור: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/929.html )

 האם יש חששות בטיחות ?

ויטמין D בדרך כלל בטוח כאשר נלקח על ידי פה בכמויות מומלצת. רוב האנשים בדרך כלל לא חווים תופעות לוואי עם ויטמין D , אלא אם כן הוא נלקח יותר מדי. תופעות לוואי של נטילת חלק יותר מדי ויטמין D כוללות חולשה , עייפות , ישנוניות , כאבי ראש, אובדן תיאבון, יובש בפה, טעם מתכתי , בחילות, הקאות , ואחרים.

נטילת ויטמין D לתקופות זמן ארוכות במינונים גבוהים יותר מאשר 4000 יחידות ליום היא אולי לא בטוחה ועלולה לגרום לרמות גבוהות מדי של סידן בדם. עם זאת, מינונים גבוהים הרבה יותר לעתים קרובות זקוק לטיפול לטווח הקצר של מחסור בויטמין D . סוג זה של טיפול צריך להיעשות תחת פיקוחו של רופא מטפל .

 

גדי