ויטמין D בראי האבולוציה

פברואר 2008
עפ"י הרצאתו של  Reinhold Vieth PhD
Associate Professor Department of Laboratory Medicine and Pathobiology, University of Toronto
Director, Bone and Mineral Laboratory Department of Pathology and Laboratory Medicine, Mount Sinai Hospital
Prospects for Vitamin D Nutrition
פורסם ברשות.


מהו ויטמין D

ויטמין D הוא "ויטמין השמש" שנוצר בעורנו כתוצאה מחשיפה לקרינת UVB של השמש. אין ויטמין D בפירות או בירקות. הוא מצוי בכמה סוגי דגים אך איננו יכולים לקבל אותו בכמויות מספקות דרך המזון הרגיל. ויטמין D משמש כחומר גלם ליצירת ההורמון 1,25dihydroxyvitamin D (קלציטריול) ע"י הכליה.
כאשר קרינת ה-UVB פוגעת בעור היא גורמת להפיכת מולקולה דמוית כולסטרול (7dehydrocholesterol) לויטמין D3. לאחר מכן הופך הויטמין בכבד לצורה הלא פעילה של ההורמון 25(OH)D  (קלצידיול).  הכליה "חשה" כמה סידן צריך הגוף ומשתמשת בקלצידיול לייצור קלצטריול שמאותת למעי לספוג סידן. 
בנוסף לאיזון הסידן בגוף, משמש הורמון הויטמין למערכות שונות בגוף לצורכי העברת מסרים ותפקוד שוטף.
אז איפה היינו

התחלנו באפריקה לפני כ-100,000 שנים תחת שמש משוונית קופחת. אנו עדיין יכולים לראות שם את "אבותינו" בעלי צבע עור כהה.
מאפריקה נדדנו על פני השנים ועל פני כדור הארץ. הצפנו והדרמנו לקטבים. ככל שהתרחקנו מהשמש המשוונית, התקשינו בייצור ויטמין D בכמות מספקת. כבעלי עור כהה, לא יכולנו לייצר ויטמין D בשמש של אירופה או צפון אסיה.


ברירה טבעית

אצל נקבות שעורן לא היה מספיק בהיר כדי לייצר ויטמין D לא התפתח האגן בצורה תקינה עקב מחסור בסידן והן לא יכלו להביא צאצאים. רק מי שעורה היה מעט יותר בהיר יכלה לייצר ויטמין D בזמן חשיפה קצר יותר ולכן יכלה להביא צאצאים. כך נקטעו שרשראות אבולוציה של בעלי עור כהה ככל שהתרחקו מקו המשווה. ובתהליך של ברירה טבעית הלך העור והתבהר ככל שהתרחקו העמים מקו המשווה.
לכן, בהירי העור יכולים לייצר ויטמין D בזמני חשיפה קצרים יחסית


התפלגות צבע העור על פני כדור הארץ על פי Wikipedia: Human skin color