יומנים

ויטמין D - מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה

במסמך שפירסם מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה ממליץ על ויטמין D. "תיסוף ויטמין D עשוי לשמש ככלי נוסף בהתמודדות עם מגיפת הקורונה"
להלן קטעים נבחרים מתוך המסמך עם הערותיי בסוף:
4 .מספר רב של מחקרים אשר פורסמו לאחרונה, קושר בין חסר בויטמין D לעלייה בסיכון ללקות במחלת הקורונה, לסיכון להצגת תסמינים חמורים יותר, ואף לתמותה מוגברת מן המחלה. עם זאת, לפי שעה רובם המוחלט של המחקרים הינו תצפיתי, ואלו מתארים קשר נסיבתי ולא סיבתי בין הדברים.
5 .בימים אלו, מתנהלים מחקרים מבוקרים רבים במטרה לבחון את הטיפול באמצעות ויטמין D, הן למניעה והן לטיפול במחלת הקורונה. עם זאת, עד כה לא פורסמו תוצאות נוספות בנושא, למעט מחקר בודד אשר הראה תוצאות חיוביות לטיפול באמצעות הויטמין.
6 .בהקשר זה, אנו רואים לנכון להביא כלשונה את המלצת משרד הבריאות לציבור הרחב בנושא, שפורסמה סביב פרוץ מגפת הקורונה, לפיה יש לשמור על סטטוס ויטמין D תקין באמצעות יציאה לשמש בזרועות חשופות למשך 20 דקות מצטברות ליום, בשעות השמש )בין השעות 16-11 ,)או לקחת תוסף של 1000-800 יחידות ויטמין D ליום בעיקר לקשישים ולמי שאינו חשוף לשמש.
7 .המלצה זו מתחדדת גם על רקע צמצום החשיפה לשמש בקרב מרבית האוכלוסייה, כפועל יוצא של אמצעי המניעה כנגד הקורונה )סגר, מיעוט
יציאות מהבית, בידוד עצמי(, ובפרט על רקע החורף המתקרב.
16 .באופן כללי, פרופיל הבטיחות של ויטמין D ידוע, מוכר ונחקר היטב. מספר מחקרים אשר נערכו בארה"ב ובניו זילנד הדגימו בטיחות גבוהה במתן מינונים גבוהים של הויטמין ) 5,000-10,000 יחידות בינלאומיות ליום( ]7,4 .]עם זאת, מרבית גופי הבריאות השונים, ממליצים שלא לעלות מעל מינון יומי של 4,000 יחידות ליום עבור האוכלוסייה הבוגרת.
---
הערותיי:
במחקר מ-2018 ( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6135651/ ) נבדקו רמות ויטמין D בהקשר של מינון יומי. מסקנות המחקר:
Our study indicates that the maintenance dose of 2,000 IU of vitamin D is not enough for patients to keep the 25(OH)D levels above 30 ng/mL.
כלומר, 2000 יחב"ל (יחידות בינלאומיות) אינן מספיקות כדי להחזיק רמה מעל 30ng/ml  (שזה 75nmol/l ב"כללית") שאילו ערכי המינימום. ובימי קורונה עדיף להיות על בטוח מעל המינימום. ידוע ממחקרים שבעלי עודף משקל זקוקים למינונים גבוהים יותר מבעלי משקל "ממוצע".
הדבר הנכון לעשות זה לבקש מהרופא הפניה לבדיקת ויטמין D וראות כמה צריך. בכל מקרה אני מציע להיזהר ממינון יתר ולא לעבור 4,000 יחב"ל ליום.

קישור למסמך מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה
https://www.gov.il/he/departments/publications/reports/research-report-n...

שלב תוכן