צריכת ויטמין D גבוהה מקטינה את הסיכון למחלת אלצהיימר: 7-שנות המעקב.

מחקר המתפרסם בימים אלו מראה שצריכה גבוהה של ויטמין D יכולה לעזור במניעת מחלת אלצהיימר.

המחקר המתפרסם בימים אלה בירחון המדעי The Journals of Gerontology מראה שאצל נשים שנטלו בממוצע מינון גבוה יותר של ויטמין D , הסיכון להתפתחות מחלת אלצהיימר היה קטן יותר.

מטרת המחקר הייתה לקבוע אם צריכה תזונתית של ויטמין D הייתה "מנבא בלתי תלוי" של הופעת דמנציה בתוך 7 שנים בקרב נשים בגילאי 75 שנים ומעלה.

שיטות:
498 נשים (בגיל ממוצע, 79.8 ± 3.8 שנים) שלא נטלו תוספי ויטמין D לפני תחילת המעקב חולקו לשלוש קבוצות על פי הופעת דמנציה בתוך 7 שנים (כלומר, ללא דמנציה , אלצהיימר [Ad], סוגים אחרים של דמנציה). צריכת ויטמין D נאמדה מתוך שאלון למילוי עצמי. גיל, אינדקס מסת הגוף, התפקוד הקוגניטיבי הראשוני, רמת השכלה, פעילות גופנית, חשיפה לשמש, נכות, מספר מחלות כרוניות, יתר לחץ דם, דיכאון, שימוש בסמים פסיכואקטיביים נחשבו למסיטים פוטנציאליים.

תוצאות:
בנשים שפיתחו אלצהיימר (70) הייתה צריכת ויטמין D נמוכה (כלומר, 50.3 ± 19.3 מיקרוגרם לשבוע - 2012 יחב"ל לשבוע ) ביחס ל-361 נשים ללא דמנציה (עם צריכה ממוצעת של 59.0 ± 29.9 מיקרוגרם לשבוע - 2360 יחב"ל לשבוע) או ב-67 מי בנשים שפתחו סוגי דמנציה אחרים (צריכה ממוצעת 63.6 ± 38.1 מיקרוגרם לשבוע -2544 יחב"ל לשבוע). לא היה הבדל בין תצרוכת ויטמין D  בתחילת המעקב בנשים ללא דמנציה ונשים עם סוגי דמנציה אחרים. נמצא קשר בין החמישון העליון של צריכת ויטמין D לסיכון נמוך יותר של התפתחות מחלת אלצהיימר

מסקנות המחקר:

צריכת ויטמין D גבוהה יותר בתזונה נמצאה קשורה לסיכון נמוך יותר לפתח מחלת אלצהיימר בקרב נשים מבוגרות.

לתקציר המחקר