האם אפשר לקחת ויטמין D פעם בשבוע?

יש לי בעיה כמו לרבים וטובים אחרים.מדי פעם נזכרת לקחת ואז אני בולעת 5 טיפות של 1,000.האם זה מספק את הצורך?
יכול להיות שצריך יותר,כי כל הזמן השתמשתי ב2,000 יחב"ל ליום והגעתי לרמה של מעל המינימום.
אני פנסיונרית ומבינה שבגיל הזה צריך להגביר קצת את הלקיחה.אני טועה?

.

שלום לך,

מחקרים הראו יעילות דומה בנטילת מינונים שבועיים לנטילה יומית. אפשר לרכז את המינון השבועי הכולל לפעם בשבוע

כדי לדעת את המינון הרצוי, אני מציע להשתמש במחשבון ויטמין D. אם רמת ויטמין D שלך אינה ידועה, אני מציע כברירת מחדל לקחת לפחות 2000 יחב"ל ביום. ההמלצה היא כמובן לעשות בדיקות תקופתיות והתאמת מינון לפי הצורך.

גדי

תודה גדי!

כלומר,אם שכחתי למשל 3 ימים אז לקחת 6,000 יחב"ל בבת אחת.
השאלה אם נניח פעם בשבוע,אז יוצא שזה 14,000 יחב"ל? זה נראה הזוי....
אבל לפי השאלות כאן בפורום הבנתי שזה גם טוב.
שוב תודה והרבה ברכות על ניהול הפורום הטוב והיעיל הזה.

.

שלום לך,

אין בעיה לקחת השלמות. כאמור, מחקרים הראו יעילות דומה בנטילת מינונים שבועיים וחודשיים לנטילה יומית. אפשר לרכז את המינון השבועי הכולל לפעם בשבוע או את החודשי הכולל לפעם בחודש.

עדכון: 14/4/2020: מחקרים בנושא זיהומים בדרכי הנשימה מראים שיש עדיפות לנטילה יומית או חד שבועית על פני מינוני בולוס  גבוהים (מתן כמות גבוהה יחסית של תרופה או תרכובת אחרת בזמן מסוים, על מנת להעלות את ריכוזה בדם לרמה יעילה). ניתן לעיין במאמר האם ויטמין D יכול להשפיע לטובה על תחלואת קורונה. 

המחקרים אודות מינון ויטמין D בהריון:

Comparison of daily, weekly, and monthly vitamin D3 in ethanol dosing protocols for two months in elderly hip fracture patients - נערך בבי"ח רמבם חיפה.

Randomized clinical trial to comparing efficacy of daily, weekly and monthly administration of vitamin D3.

ההגיון שבכך הוא שהגוף שלנו "מתוכנן" (מהתקופה שלא גרנו בערים ולא נסענו במכוניות) לצבור כמויות עצומות של ויטמין D כתוצאה מייצורו בעור ע"י קרינת השמש בקיץ, ולהשתמש בו בתקופת החורף כאשר העננים וזוויות השמש אינם מאפשרים ייצור הויטמין.

גדי

ויטמין די

שלום ביקשתי מרופא משפחה ויטמין די והוא נתן לי בלי לעשות בדיקת דם. לקחת 2 טיפות. התחלתי לקחת את הוויטמין שבוע שעבר. אבל מהרגע שהתחלתי לקחת אותו באותו מאז יש לי בחילות. האם זה יכול להיות מה ויטמין די? כי לפני זה לא היו לי בחילות בכלל.

.

שלום לך,

במינונים סטנדרטיים של ויטמין D בדרך כלל אין תופעות לוואי. אולי התופעה תחלוף אם תיקח טיפות של יצרן אחר או תחליף טיפות בקפסולות. 

גדי