ויטמין D יכול להאיט התפתחות סוכרת סוג 2

מחקר חדש מצא שתוסף ויטמין D מפחית את גורמי סיכון לסוכרת סוג 2 על ידי שיפור התפקוד של תאים מייצרי אינסולין אצל מתנדבים במצב של טרום סוכרת.

סוכרת סוג 2 היא הצורה הנפוצה ביותר של מחלת הסוכרת. היא מאופיינת על ידי  רמות הסוכר גבוהות בדם הנובעות מתגובה חלשה של תאי הגוף לאינסולין - ההורמון שגורם להעברת הסוכר מזרם הדם לתאי הגוף. האינסולין מיוצר על ידי תאי בטא בלבלב.

כדי לבדוק אם נטילת ויטמין D תשפר את היכולת של אנשים להתמודד עם רמות הסוכר בדם, החוקרים נתנו ל-92 אנשים במצב של טרום סוכרת תוספי ויטמין D3 (במינון 2000 יב"ל ליום), תוספי סידן, שניהם, או פלצבו. לאחר ארבעה חודשים, נבדקו אצל המשתתפים מספר גורמי סיכון ידועים לסוכרת.

הבדיקות כללו המוגלובין A1C, אינדיקטור של רמות הסוכר בדם לאורך זמן, תפקוד תאי בטא כפי שמשתקף בכמות האינסולין שמייצרים ותגובת הגוף לאינסולין.

החוקרים מצאו כי ויטמין D הגדיל משמעותית את תפקוד התא בטא אצל האנשים עם טרום סוכרת. על פי תוצאות שפורסמו, ערכי המוגלובין A1C בקבוצת מקבלי ויטמין D היו גם מעט טובים יותר ביחס לקבוצות האחרות.

לסידן לא היתה השפעה על תפקוד התא בטא, לבד או בשילוב עם ויטמין D.

מחקרים קודמים בחנו את הקשר בין ויטמין D וסוכרת, עם תוצאות מעורבות. מספר מחקרים הראו כי אנשים עם רמות נמוכות של ויטמין D עלולים להיות בסיכון גבוה יותר לסוכרת, אך רובם לא הצליחו להוכיח כי תוספי ויטמין D יכולים למנוע סוכרת.

מחקרים אחרים הראו קשר בין רמות ויטמין D לרמות הסוכר אצל סוכרתיים. אחד המחקרים האחרונים מאיראן הראה כי ויטמין D יכול לעזור לשלוט ברמות הסוכר בדם. 

מחקר זה, אם כי קטן בהיקפו מחזק את הסברה שויטמין D יכול להאיט או למנוע מעבר ממצב טרום סוכרת לסוכרת.

יש לזכור שויטמין D אינו יכול להיות "תרופת פלא" לסוכרת. שיטת המניעה הטובה ביותר לסוכרת סוג 2 היא שמירה על משקל תקין, פעילות גופנית ותזונה נכונה.  שלושת גורמים אלה בשילוב עם ויטמין D יכולים למזער למינימום את הסיכוי להתפתחות סוכרת סוג 2.