שפעת החזירים, השפעת הספרדית והויטמין שביניהם

כידוע, שפעת החזירים המתחוללת בימים אלה נגרמת מוירוס H1N1. בשנים 1918-1919 מתו כ-675,000 אמריקאים ממגיפת שפעת ("השפעת הספרדית") שנגרמה ע"י אותו סוג של וירוס . רבים ממקרי התמותה היו מדלקת ריאות חיידקית ולאו דווקא ישירות מהשפעת. שירותי הבריאות של ארצות הברית בצעו סקרים באותה תקופה ב-12 ערים ואזורים כפריים. שיעורי התמותה נעו בין 0.78 מקרי מוות ל-100 בסן אנטוניו ל3.14 מקרים ל-100 בניו לונדון. השונות הגבוהה ביחס למיקום מרמזת שעוצמת קרינת UVB שאחראית על ייצור ויטמין D צמצמה את שיעורי התמותה.
כדי לבדוק הנחה זו בדקו חוקרים את הקשר בין מינוני קרינת UVB באזורים השונים לשיעורי התמותה ומצאו התאמה משמעותית בין שני המדדים.
קיימים שני מנגנונים בהם ויטמין D יכול להוריד את הסיכון למוות משפעת: הויטמין מצמצם את ייצור הציטוקינים מעודדי דלקת ומצמצם את הסיכון לדלקת ריאות חיידקית. 1,25-dihydroxyvitamin D (מטבוליט של ויטמין D) מצמצם את הייצור של הציטוקינים מסוג TH1 (ציטוקינים מעודדי דלקת) ומעודד ייצור הפפטיד cathelicidin LL-37 שנמצא כגורם להורדת הסיכון לזיהום נגיפי בדרכי הנשימה.

לתקציר המחקר

ראה גם:  האם ויטמין D יכול לחסן בפני שפעת?

להלן תרגום חופשי של תקציר המחקר

התפקידים האפשריים של קרינת אולטרה סגול B וויטמין D בהפחתת שיעורי התמותה ממגפת השפעת בשנים 1918-1919 בארצות הברית (השפעת הספרדית)

התמותה בזמן מגיפת השפעת  1918-1919 הייתה קשורה לוירוס השפעת ודלקת ריאות חיידקית משנית. שיעורי התמותה ואחוזי המקרים של שפעת ודלקת ריאות היו זמינים מסקרים שנעשו ב-12 מקומות בארצות הברית. במחקר זה נעשה ניתוח מקרי התמותה וסיבוכי דלקת ריאות ביחס להערכת מינוני קרינת UVB (זמנים ועוצמות) כחיווי לרמת ויטמין D באוכלוסיה. נמצאה התאמה ניכרת בין מינון UVB של חודש יולי לשיעורי תמותה (r = -0.72, p = 0.009) ושיעורי דלקת ריאות וסיבוכי שפעת (r = -0.77, p = 0.005). תוצאות דומות נתקבלו גם ביחס למינון UVB בחורף. ויאמין D מווסת את החלבון cathelicidin LL-37 שהוא פפטיד אנטימיקרוביאלי ואנטי-אנדוטוקסין. כמו כן, ויטמין D מצמצם את הייצור של ציטוקינים דלקתיים – דבר שיכול להסביר את יעילות התועלת שבויטמין מאחר ונגיף ה-H1N1 יוצר "סערת ציטוקינים". יש לבצע הערכת תפקידו של ויטמין D בצמצום המקרים של זיהום חיידקי משני ואובדן חיים במגיפה.