שפעת החזירים וויטמין D


להלן תרגום חפשי של עלון חדשות של Dr Cannell נשיא Vitamin D council ספטמבר 2009. (לעלון המקורי באנגלית לחץ כאן)


זוהי הודעה כדי ליידע את הקוראים בדבר הודעת דוא"ל מכרעת שקיבלתי מרופא שיש לו ראיות שויטמין D מגן מפני שפעת החזירים H1N1. אני מבקש ממך הקורא ליצור קשר עם נציגך בוושינגטון כדי לעזור להגן על האמריקאים מפני שפעת H1N1 ובמיוחד על ילדים לפני שמגיע החורף.

 ד"ר קאנל:
עלוני החדשות וסרטוני הוידאו שפרסמת לאחרונה עוררו אותי למסור מידע בדבר הנסיון עם התפרצות H1N1 שהיה לנו לאחרונה במרכז ויסקונסין  ( Central Wisconsin Center (CWC. למרבה הצער האפידמולוג הראשי לא היה מעוניין ללמוד את הנושא הלאה ולכן אני מעביר אותו אליך מאחר ואני חושב שזה ראוי לתשומת לב.
CWC הוא מוסד טיפול ארוך טווח לאנשים עם מגבלות התפתחותיות, בית עבור כ-275 אנשים עם כ-800 אנשי צוות.  זה מספר שנים שרמת ויטמין D (25-OHD) נבדקת במטופלי המוסד והם מקבלים את הויטמין כתוסף.
בחודש יוני 2009 בתקופה שבה התרחשה ההתפרצות הידועה של H1N1, שני דיירים ממטופלי המוסד פיתחו מחלה דמויי שפעת (ILI). בדיקת H1N1 אצלם הייתה חיובית. אחד מהמטופלים היה דייר קבוע , והשני, ילד שהועבר אלינו עם מה שהוכח מאוחר יותר כ-H1N1.
מצד שני, 60 אנשי צוות פיתחו  ILI או תועדו כסובלים מ-H1N1. ב-8 מתוך 17 אנשי צוות שנבדקו, נתקבלו תוצאות חיוביות. 43 אנשי צוות דווחו על תסמינים דמויי שפעת. (כ-11-12 אנשי צוות פיתחו מחלה דמוית שפעת לאחר שעבדו ביחידה לטיפול בילדים שחלק מהם חלו ב-H1N1).
אז זה די מדהים, כי רק שני תושבים מתוך 275 פיתחו ILI, שאחד מהם פיתח לא את זה פה, בזמן ש-103 מתוך 800 חברי הצוות פיתחו ILI. נראה שהתפשטות H1N1 לא הייתה מהצוות אל הדיירים אלא מהדיירים אל הצוות (הברור ביותר במקרה המיובא). זה רומז שאנשי הצוות שלנו היו רגישים  והדיירים היו מוגנים.
בכבוד רב,
נוריס גליק, MD
מרכז ויסקונסין
Madison, WI

אלה הם הנתונים הקשיחים הראשונים הנוגעים ל-H1N1 וויטמין D. זה נראה שויטמין D מגן בפני H1N1 באופן יוצא מן הכלל. ד"ר קרלוס קרמגו בביה"ח Massachusetts General Hospital  ביצע חישובים סטטיסטים ושלח אותם אלי. אפילו אם נוציא מן הכלל את 43 אנשי הצוות שדווחו על שפעת, 0.73% מתוך הדיירים הושפעו בהשוואה ל-7.5% מאנשי הצוות. מכפלה זאת של פי 10 היא משמעותית מבחינה סטטיסטית (P<0.001). כלומר, הסיכוי שכזה דבר יקרה הוא פחות מאחד לאלף. שנית, אם תקראו את עלון החדשות שלי תראו שילדים עם ליקויים נוירולוגיים היוו 2/3 ממקרי המוות של H1N1 בארצות הברית. כלומר, ה-CDC (מרכז בקרת מחלות) יודעים זאת כי הם דיווחו שחולים עם ליקויים נוירולוגיים נמצאים בסיכון גבוה למוות מ-H1N1. הבעיה היא שאיני יכול לשכנע אף אחד מ-CDC או המוסד הלאומי לבריאות (NIH) להקשיב. אני צריך שקוראים יישלחו אימייל או יתקשרו לסנטורים שלהם  ואנשי הקונגרס בוושינגטון.

בקש מהסנטור שלך או איש קונגרס ליצור קשר עם ה-CDC ו-NIH ולהתלונן עליהם בנושא ויטמין D ו-H1N1. כמו כן, בקש מהסנטור שלך והנציג לדרוש ישיבות קונגרס בנושא ויטמין D ו-H1N1 לפני שיהיה מאוחר מדי.

ומכתב נוסף:

 ד"ר קאנל
תודות על העדכון אודות ביה"ח בויסקונסין. יש לי עדות דומה מתוך נסיוני הרפואי כאן בגיאורגיה. אנו אחת מחמש המדינות עם התפרצות נרחבת של H1N1.
אני שותף במשרדי עם רופא משפחה נוסף. אני מודד (אצל מטופלי) ומספק ויטמין D למכביר. שותפי אינו עושה זאת. הוא רואה בין 1 ל 10 מקרים של ILI בשבוע. בעבודתי היו לי אפס (0)  מקרים. המטופלים שלי מקבלים בין 2000 ל-5000 יח' כדי להיות על רמה של 50-80ng/ml.
אלי קמפבל, DO
Campbell Family Medicine
3925 Johns Creek Court Ste A
Suwannee GA 30024

אלו הן חדשות טובות. עכשיו, אם רק היינו יכולים להסב את תשומת הלב של ה-CDC ו – NIH.

מבקרים אומרים שלא נמליץ על ויטמין D כמונע שפעת עד שיוכח כך (עדיין לא הוכח).
כך בעצם אומרים המבקרים מבלי שידעו זאת שתהיה עם חוסר בויטמין D בחורף הזה עד שהמדע יוכיח שלהיות עם רמה תקינה של ויטמין D  זה טוב יותר מלהיות עם חוסר בויטמין D. עצה כזאת אינה מוסרית ומעולם לא הייתה מקובלת כ"תקן" טיפולי.
זהו אינו מדע טילים. אם אני טועה וויטמין D אינו מונע שפעת, מה נפסיד? דולרים ספורים. אם הם טועים, וויטמין D מונע שפעת, מה נפסיד? עד עתה ה-CDC הודיע ש-41 ילדים מתו מ-H1N1 ועונת השפעת עדיין לא החלה. אנא צור קשר עם הסנטרים שלך ואנשי קונגרס בקש מהם לזמן ישיבה בנושא ויטמין D ו-H1N1.

הערת האתר: נזכיר כאן שאצלינו בישראל "שטופת השמש" על פי מחקר שנעשה לאחרונה, מרבית אוכלוסיית ישראל בחוסר ויטמין D . מאמרים נוספים בנושא:האם ויטמין D יכול לחסן בפני שפעת? , שפעת החזירים, השפעת הספרדית והויטמין שביניהם